For et band og for et usedvanlig uttrykk.

Tips oss 2400
6

«Bloom»

  • Artist: Beach House
  • Plateselskap: Bella Union/Universal
 
ALBUM: Så har de gjort det igjen.

For to år siden slapp den fransk-amerikanske duoen Beach House en av de flotteste musikkutgivelsene som var å få det året, tredjeplata «Teen Dream» - og med «Bloom» har Victoria Legrand og Alex Scully laget et album som ligger tett på forgjengeren både i kvalitet og lydbilde.

Helhetlig sound

Som «Teen Dream» er «Bloom» en plate det er vanskelig å plukke favoritter fra - både fordi man stadig tenker «nei, dette er den beste!», men også fordi lydbildet og låtstrukturene er såpass gjennomførte at det kan være vanskelig å feste seg ved hva som skiller de ulike låtene fra hverandre.

Det er et tveegget sverd, men på forunderlig vis klarer Legrand og Scully å lande på riktig side, og enkelt og greit fremstå som et band med et usedvanlig helhetlig uttrykk.

Bedagelig univers

Med tette lag av lyse, klare gitarlinjer, svevende synthdiskant og rolig trommeprogrammering i en stor, klangfylt miks, skaper Beach House et herlig, bedagelig univers hvor stemningen i låtene veksler subtilt mellom livsglede, melankoli og rent velbehag.

Som både bandnavn, plate- og låttititler peker mot er det pent, vart, lyst og svevende, med Victoria Legrands luftige, smått kjønnsubestemmelige og akkurat litt hese stemme som prikken over i-en.

Ekstra popgir

Særlig fint låter det når duoen skrur opp popmotoren et ørlite hakk, i låter som «Other People», «New Year» og «Irene», med bare litt mer spretne trommer eller leknere vokal over reverb-gitaren og de flytende orgel-lagene.

Beach House har perfeksjonert et format som viser dem fra sin beste side, og så lenge de fortsetter å fylle det med låter som smyger seg inn i øregangenes luneste kroker, må de gjerne holde seg til det.
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (679 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (633 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (258 innlegg) Les mer