Islendingene er best når de høres minst.
«Valtari»
- Artist: Sigur Ros
- Plateselskap: Capitol/EMI
På «Valtari» er nemlig Sigur Rós tilbake på sitt mest eteriske, med langsomt flytende, filmatiske og tidvis sakrale låter som styres av stemning og tekstur langt mer enn melodier og vers/refreng.
Fjerne, dempede og forsiktige lag av piano, strykere, orgel, kor og buespilt gitar glir forsiktig avgårde, stort sett strippet for perkusjon, og med Jónsis stemme lyst og hviskende i front.
Flere av sporene er imidlertid instrumentale, og avslutningstrioen «Varðeldur», «Valtari» og «Fjögur Piano» demonstrerer mesterlig hvor mye man kan få ut av å holde igjen framfor å pøse på med lyd.
Det er når du hører den minst at «Valtari» er på sitt aller mest elegante.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

Gild ungdom. Slumsete politikere.
I motsetning til Borch er jeg mest opptatt av at flertallet av dem som mottar sosialhjelp og annen stønad fra NAV er syke mennesker. (759 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (695 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (641 innlegg) Les mer

- Rooneys problemer handlet om Ferguson
Sannsynlig at han blir i United, skriver The Times. (372 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (287 innlegg) Les mer

- Spis mer insekter
FN har funnet løsningen på sultproblemene. Men frykter vesten vil sabotere fordi vi synes det er ekkelt. (263 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (444 innlegg) Les mer

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1027 innlegg) Les mer


