Det ulmer, men begynner aldri å brenne.
Tidligere stjerneadvokat Pål Berger har hoppet av karusellen og begynt som tingrettsdommer. I hans første sak står den mektige næringslivsmannen Herman Flink tiltalt for seksuelle overgrep mot mindreårige gutter.
Under rettssaken trekker hovedvitnet Tom sin forklaring, og Berger ser seg tvunget til å frikjenne Flink. Det han ikke har fortalt er at han kjenner hovedvitnet. Tom og han var barndomsvenner, og Berger har selv blitt utsatt for overgrep fra den beryktede næringslivsmannen.
Mangler motor
Syvertsen har godt grep om historien og forteller den i et lett og uanstrengt språk.
Berger etterforsker selv saken i all hemmelighet, hele hans karriere står tross alt på spill hvis det kommer for dagen at han som dommer satt på avgjørende informasjon i saken. Etter hvert avdekkes også forbindelser mellom stabslederen ved SMK, den ultraambisiøse Oda Holm, forretningsmannen Flink og advokatkontoret til faren til Bergers elskerinne.
Løs i fisken
Det største problemet med «Barnevakten», og det som gjør at den aldri løfter seg til noe mer enn en middelmådig krim, er at Syvertsen aldri får bestemt seg for hva som skal drive historien fremover.
Pål Bergers kamp for å avdekke sannheten ville vært den naturlige motoren i denne historien, men Berger mangler det engasjementet som skal til og driver i tillegg med en god del som er saken ganske uvedkommende.
Han har litt for mye å tenke på, eller sagt på en annen måte: Forfatteren tillater ham å tenke på litt for mange ting. Bergers kone og barn kunne for eksempel enkelt vært skrevet ut av historien, mens kampen for å hjelpe barndomsvennen Tom kunne blitt tillagt atskillig større vekt og nerve.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (638 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (615 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (231 innlegg) Les mer



