Bret Easton Ellis ønsker seg Alexander Skarsgård i filmatisering av erotisk bestselger.

Tips oss 2400
FLEIPER HAN? Bret Easton Ellis har tvitret svært mye om den erotiske bestselgertrilogien «Fifty Shades of Grey» de siste dagene. Foto: NTB SCANPIX

FLEIPER HAN? Bret Easton Ellis har tvitret svært mye om den erotiske bestselgertrilogien «Fifty Shades of Grey» de siste dagene. Foto: NTB SCANPIX

FORESLÅTT: Scarlett Johansson. Foto: NTB SCANPIX / REUTERS/Andrew Kelly

FORESLÅTT: Scarlett Johansson. Foto: NTB SCANPIX / REUTERS/Andrew Kelly

(Dagbladet): Den amerikanske forfatteren E.L. James har hatt eventyrlig suksess med sin erotiske boktrilogi «Fifty Shades of Grey».

Bøkene har solgt i over ti millioner eksemplarer i USA, og toppet bestselgerlistene i ukesvis.

Nylig ble det klart at Gyldendal har sikret seg de norske rettighetene til bøkene, som opprinnelig ble skrevet som såkalt «fan fiction» til vampyrserien «Twilight». Bøkene handler om den unge entreprenøren Christian Grey og hans lidenskapelige forhold til studenten Anastasia Steele.

Kritikere har omtalt trilogien som «husmorporno» og «Twilight for voksne», men nå ser det ut til at flere enn husmødrene har fått øynene opp for historien.


Easton Ellis manusforfatter?


Universal Studios har kjøpt filmrettighetene, og foreløpig er det ikke klart verken hvem som skal regissere, skrive manus eller bekle rollene. Men sist lørdag begynte den amerikanske forfatteren Bret Easton Ellis en ganske iøyenfallende Twitter-kampanje for å lansere seg selv som manusforfatter.

- Jeg lanserer meg selv som kandidat til å skrive manus til filmversjonen av «Fifty Shades of Grey»..., skrev han først, og fulgte opp med en ny melding i går:

- Kontaktet agenten min i dag angående å filmatisere «Fifty Shades of Grey» og har ikke hørt noe fra ham. Men det er lørdag og Gay Pride, så: Forståelig.

Bret Easton Ellis er særlig kjent for boka «American Psycho», som er filmatisert med Christian Bale i hovedrollen.


- Skarsgård perfekt


Åpenbart har han slitt litt med å bli tatt seriøst, for litt senere på søndag skrev han så:

- Fullstendig engasjert i å filmatisere «Fifty Shades of Grey». Dette er ikke tøys. Christian Grey og Ana: Potensielt fantastiske filmkarakterer.

I dag har han fulgt opp med en rekke meldinger om hvem som bør spille de ulike rollene. Først:

- Cronenberg og Alexander Skarsgård er en no-brainer. Jeg har sett Alexander naken så mange ganger på gymmen vi begge går til: Perfekt casting.


Scarlett Johansson


Etter hvert erklærer han likevel at Ryan Gosling er mannen som «i en perfekt verden» burde spille rollen. Det samme gjelder visst for Lena Dunham fra TV-serien «Girls», når det gjelder den kvinnelige hovedrollen: «I think she's hot».

Men:

- Hvis jeg tenker mer konvensjonelt for Ana i «Fifty Shades of Grey»: Scarlett Johansson eller Kristen Stewart, skriver han så.

Hvor oppriktig framstøtet til Easton Ellis er ment, er fortsatt uklart. Han har ennå ikke snakket om «Fifty Shades of Grey» noe annet sted enn på Twitter.


John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • Gild ungdom. Slumsete politikere.

    Gild ungdom. Slumsete politikere.

    I motsetning til Borch er jeg mest opptatt av at flertallet av dem som mottar sosialhjelp og annen stønad fra NAV er syke mennesker. (759 innlegg) Les mer

  • Her bankes en politimann opp mens en jente ler og roper «allah akhbar, politiet løper!»

    Her bankes en politimann opp mens en jente ler og roper «allah akhbar, politiet løper!»

    Svensk politi bekrefter at mannen som blir banket opp er politi og sier videoen vil bli brukt i etterforskningen. (382 innlegg) Les mer

  • - Rooneys problemer handlet om Ferguson

    - Rooneys problemer handlet om Ferguson

    Sannsynlig at han blir i United, skriver The Times. (372 innlegg) Les mer

  • - Fascisme er det riktige for Tyskland og Italia

    - Fascisme er det riktige for Tyskland og Italia

    Det skriver 20-årige John F. Kennedy i dagboka si under Europa-tur i 1937. (328 innlegg) Les mer

  • Dette skjer i kroppen når du dør

    Dette skjer i kroppen når du dør

    - Døden handler om tap av kontroll både fysisk, psykisk og eksistensielt. (307 innlegg) Les mer

  • Gareth Bale til Manchester United?

    Gareth Bale til Manchester United?

    «Silly season» er i gang! (287 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (287 innlegg) Les mer

  • - Spis mer insekter

    - Spis mer insekter

    FN har funnet løsningen på sultproblemene. Men frykter vesten vil sabotere fordi vi synes det er ekkelt. (263 innlegg) Les mer