«Weekend» klarer ikke helt å bryte ut av «skeiv film»-nisjen
«Weekend»
- Regi: Andrew Haigh
Rygger unna
«Weekend» er en lavmælt romanse, tett og troverdig, uten svulstigheter og store ord. Den viser hvor vanskelig det kan være for to mennesker å finne sammen, selv om ingenting egentlig står i veien for dem. Russell og Glen er begge forlengst ute av skapet, og har venner som aksepterer dem. Men særlig i den bråkjekke Glens bakgrunn hintes det om såre opplevelser som gjør at han rygger unna det intime og forpliktende.
«Skeiv film»
Samtidig gjør nettopp dette at «Weekend» ikke helt klarer å bryte ut av «skeiv film»-nisjen, til tross for regissør Andrew Haighs uttalte ønske om å gjøre nettopp dét.
Haigh sa i et intervju i Dagbladet i går at legningen bare er en liten del av de unge mennene i hovedrollene. At de er mye mer enn som så. Det er de sikkert. Men de snakker i alle fall ustanselig om nettopp at de er homofile og om erfaringer og dilemmaer knyttet til dette. De andre sidene deres virker mindre interessante for regissøren.
Å forsone seg med sin egen minoritetslegning er en fundamental og interessant prosess, og Haigh og skuespillerne turnerer den med klokskap, men makter ikke helt å løfte problemstillingene opp til punktet de det føles relevante for de av oss som ikke deler denne spesifikke erfaringen. «Weekend» er ingen ny «Brokeback Mountain».
Fattige Storbritannia
Haighs lyse, lite glamorøse bilder viser ingen nåde overfor det fattige, urbane Storbritannia à 2012. Dette er skrint jordsmonn, økonomisk og emosjonelt. Det er ikke rart den fåmælte Russell, med øynene fulle av lengsel, dras motstandsløst mot Glen og muligheten for nærhet som finnes der. Og det er nettopp når den viser frem den lange veien en sjenert mann som ikke er vant til å snakke om følelser må gå, for å nå frem til en annen person, «Weekend» er på sitt beste, og åpneste.
Men så er det ikke alltid nærhet er nok.
SE TRAILER: «Weekend» klarer ikke helt å bryte ut av «skeiv film»-nisjen.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (645 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (627 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (231 innlegg) Les mer


