Regissør Tommy Gulliksen rørte juryen til tårer da han vant prisen for beste nyhetsdokumentar under den internasjonale tv- og filmfestivalen i Monte Carlo.
Dokumentaren er regissert av Tommy Gulliksen og følger ungdommene på AUFs sommerleir på Utøya i dagene før 22.juli, og gir et innblikk i ungdommenes kamp for overlevelse og sorgen som lammet Norge i dagene etter terrorangrepene.
20 nominerte
- Det var en veldig spesiell opplevelse. Vi dokumentarister beveger oss stort sett i mørke kroker over lengere tid, så det er fint at vi en gang i blant kan få en dag i solen. Det er rørende at en lavmælt film som var laget for et Norge i landesorg kan bevege og røre en hel verden og bli verdsatt i ettertid, sier Gulliksen til Dagbladet.Dokumentaren var nominert sammen med 19 andre, blant dem dokumentarer om tsunamien i Japan, Osama Bin Ladens siste dager og den arabiske våren.
- Under gallamiddagen snakket jeg mye med Prins Albert, og han var veldig opptatt av 22. juli. Han holdt meg lenge i hånda og sa at filmen hadde gjort dypt inntrykk på ham. Han fortalte også at han i etterkant av terrorangrepene hadde mye kontakt med den norske kongefamilien, og han visste hvor hardt det var for dem. Han var dypt følelsesmessig involvert og sa til meg at det var flott at filmen fikk en pris, forteller prisvinneren.
Juryen gråt
«En liten øy i verden» vant Gullruten her hjemme i år, i kategorien «Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram», mens den engelske versjonen av dokumentaren, «Terror Island», er solgt til 19 land. Og det var ikke bare prins Albert som ble rørt av Gulliksens dokumentar.- Jeg ble også kontaktet av mange jurymedlemmer og de fortalte at ni av elleve jurymedlemmer satt og gråt i salen når filmen var over. Nyhetssjefer fra BBC og CNN og SKY. Det er fint at filmen kan gjøre inntrykk.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Fascisme er det riktige for Tyskland og Italia
Det skriver 20-årige John F. Kennedy i dagboka si under Europa-tur i 1937. (464 innlegg) Les mer

Dette skjer i kroppen når du dør
- Døden handler om tap av kontroll både fysisk, psykisk og eksistensielt. (407 innlegg) Les mer

Her bankes en politimann opp mens en jente ler og roper «allah akhbar, politiet løper!»
Svensk politi bekrefter at mannen som blir banket opp er politi og sier videoen vil bli brukt i etterforskningen. (384 innlegg) Les mer

Den som sover synder ikke!
Fordommer og folks individuelle ubehag kan ikke rettferdiggjøre kriminalisering av mennesker i nød. (334 innlegg) Les mer

- Vi har ikke livstidsstraff i Norge
Men i realiteten kan Rune Øygard aldri komme tilbake til politikken, sier Aps Raymond Johansen. (321 innlegg) Les mer

- Vi gråt i hverandres armer i 20 minutter da han dro
Jürgen Klopp får tårer i øynene av hvordan Manchester United bruker Shinji Kagawa. (276 innlegg) Les mer

Norske menn voldtar ikke
Feministene konspirerer mot norske hvite menn, ifølge Rolness. (281 innlegg) Les mer

Gareth Bale til Manchester United?
«Silly season» er i gang! (265 innlegg) Les mer



