Sjarmerende barnebok om to blå hus nordpå.
I bildeboka «To blå hus» er det to nabohus som er tillagt snakketøy og følelser. Dag ut og dag inn står de ved foten av fjellet og tar i mot gjester.
Skjønt gjester og gjester. De to blå veksler noen replikker med alle som farer forbi: Teposer som skal i teselskap, gensere som bølleringer på dørene, og plastposer som skal til gjenvinning. Alle inviterer husene med videre, men nei, de har det bra som de har det.
Leken
Debutant Rut Teians tekst varierer fint mellom det fortellende og dialogiske, og sjonglerer med tid og tall. Forventningen om et pedagogisk system i tallrekken tilfredstilles ikke. Etter to stoler, tre teposer, fire gensere og fem blyanter, kommer ti fisker inn på tunet. Grepet utgjør en morsom kontrast til det vante.Balansen i fortellingen er ikke helt optimal: Opptakten er lang, mens avslutningen kommer brått. Selve slutten er derimot godt tenkt og utført.
Her uttrykker husene alt de forbipasserende har fylt dem med, og «synger fine sanger og sender dem ut i luften, som postkort til alle som har vært på besøk.»
To bedårende blå
Ella Okstads fargerike illustrasjoner løfter boka. Særlig er de to blå bedårende. Husene har løse bordplanker til neser - et valg som på forunderlig og godt vis uttrykker det sårbare ved husene. De er så selskapssyke. Og så ensomme når ingen kommer.Tegningene aktiviserer også leseren, ikke bare til å telle gjestene som kommer, men til å finne igjen to fugler og en katt som dukker opp på forskjellige steder på boksidene.
«To blå hus» er et kreativt og morsomt samarbeid, som forhåpentligvis fortsettes.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (637 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (615 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (229 innlegg) Les mer



