Og du eier en del av den dyreste gata.
LONDON: London har ifølge Tripadvisor de beste omgivelsene og butikkene for en shoppingferie. Foto: COLORBOX
Ligger som ei gyllen stripe så langt øyet kan rekke

Byen som danker ut alle hovedstedene i Europa

Idet han hopper kommer en mann svevende forbi 100 meter over havet
«Aldri helved jeg går med at betale 2700 for det kåken.»
Det han så fra dette vinduet var med på å skape suget mot den store verden

Går du langs denne stranda, er du i Europas billigste ferieland

Mini-Manhattan er kåret til å ha noen av Europas beste strender
Legger du ferien til denne storbyen, kan pengene virkelig få ben å gå på.
Ifølge Tripadvisor og turistene som har avlagt en stemme, er det lite du ikke finner i London. Nettopp derfor er metropolen på toppen av lista.
Gode priser
Kim Henrik Løvlie, markedssjef i Visit Britain Norge, er selvfølgelig ikke sjokkert over at London ligger på topp på lista.- Sett fra et norsk perspektiv, er nærheten til London, både kulturelt og i reisevei, en av faktorene som spiller inn, sier han.
Ikke minst er det relativt gode priser i England nå, siden pundet er lavt. Det gir super mote til en billigere penge, forteller Løvlie.
Shoppingområdene som trekkes fram i kåringen er Oxford Street, Regent Street, Knightsbridge og Camden Market.
Oxford Street
Dette er Londons største handlegate. Her finner du en god blanding av kjedebutikker, spesialbutikker og designbutikker.I denne gata finner du antakelig det meste du kunne tenke deg, men samtidig en hel masse folk og lange køer i prøverommene. Dra på et strategisk tidspunkt.
Regent Street
Regent Street er en stor handlegate i Londons West End. I 2011 investerte Statens pensjonsfond utland over 4,2 milliarder kroner i den populære handlegata.Fondet sikret seg dermed 25 prosent av leieinntektene til over 100 bygninger i gata. De 75 resterende prosentene går til den britiske partneren The Crown Estate.
Her er butikkene kjent for å være mer luksuriøse og dyrere enn i Oxford Street. I Regent Street finner du blant annet den berømte lekebutikken Hamley's, flere vareutsalg og merkebutikker.
Knightsbridge
Knightsbridge huser varemagasinene Harrods og Harvey Nichols, i tillegg til en rekke andre designbutikker.
Harrods er kjent for sitt rike vareutvalg, med alt fra mat til mote og møbler. Harvey Nichols har et utvalg av motedesignere fra hele verden.
Området egner seg antakelig best for de mest velstående moteløvene, men det er tross alt lov til å kikke og drømme seg bort for oss andre også.
Camden Market
Camden Market er en real turistmagnet.Det sies å være hundretusener av besøkende her hver helg i gjennomsnitt.
Markedet har eksistert siden 1974, og består av egentlig av flere forskjellige markeder med avdelinger for blant annet håndverk, klær, musikk og møbler.
Trendy
Visit Britains markedssjef anbefaler personlig å reise til et av Londons mange markeder for å finne de mer sjeldne og unike kjøpene enn hva du vanligvis finner i de store handlegatene og varemagasinene.Likevel er hans absolutte shoppingfavoritt leketøymagasinet Hamleys. Her pleier han å handle til sine barn.
- East London er dessuten et hett tips. Det er blitt et av de mest trendy stedene å besøke. Området har fått et sinnsykt ansiktsløft i forbindelse med OL, og er virkelig verdt en tur, sier markedssjefen.
Denne saken ble opprinnelig publisert i Dagbladets magasin God torsdag.








