Egyptiske «678 Kairo» tar opp et tabubelagt tema.
«678 Kairo»
- Regi: Mohamed Diab
Angår alle
Vi følger tre kvinner som utsettes for tre typer trakassering og overgrep. Fayza (spilt av Boshra Rozza, kjent både som skuespiller og sanger) er en utslitt småbarnsmor som daglig opplever å bli befølt på den overfylte bussen inn til jobb. Hun spiser løk før hun legger seg for å slippe å ha sex med sin ektemann. En dag ser hun Seba (Nelly Karim) bli intervjuet på TV. Seba kommer fra en velstående familie og har startet et kurs for å lære kvinner å beskytte seg om trakassering. Den tredje kvinnen, Nelly (Nahed El Sebaï), har ambisjoner om å bli stand-up-komiker, som sin forlovede, og vi ser ringvirkningene som oppstår når hun bestemmer seg for å anmelde et overfall.
Regidebutant Mohamed Diab fattet interesse for temaet i 2008, etter at en kvinne for første gang i Egypts historie leverte en anmeldelse for seksuell trakassering. Diab har også konstruert et elegant manus der de tre kvinnene og deres nærmeste krysser hverandres spor i millionbyen, noe som forsterker inntrykket av at den ekstreme diskrimineringen av kvinner angår hele det egyptiske samfunnet.
Hevndrama
Hvordan slå tilbake? De tre kvinnene velger ulike metoder og av dem involverer skarpe gjenstander. Dermed går filmen fra å være et sosialt drama om et tabubelagt tema til å bli en krimgåte der vi også følger en politietterforsker og hans assistent. Dette er mindre vellykket enn portrettene av de tre kvinnene og det intense dramaet de havner i. Jeg ser gjerne et mer spekulativt hevndrama om seksuell trakassering i Kairo og en kvinne som har fått nok, men her kommer den biten litt i veien for det mer seriøse dramaet.
Det håndholdte, ustødige kameraet forsterker følelsen av utrygghet, men kunne med fordel vært roet ned i enkelte partier. Filmen bærer likevel preg av å være laget av en svært talentfull filmskaper.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Fascisme er det riktige for Tyskland og Italia
Det skriver 20-årige John F. Kennedy i dagboka si under Europa-tur i 1937. (464 innlegg) Les mer

Dette skjer i kroppen når du dør
- Døden handler om tap av kontroll både fysisk, psykisk og eksistensielt. (407 innlegg) Les mer

Her bankes en politimann opp mens en jente ler og roper «allah akbar, politiet løper!»
Svensk politi bekrefter at mannen som blir banket opp er politi og sier videoen vil bli brukt i etterforskningen. (384 innlegg) Les mer

Den som sover synder ikke!
Fordommer og folks individuelle ubehag kan ikke rettferdiggjøre kriminalisering av mennesker i nød. (344 innlegg) Les mer

Norske menn voldtar ikke
Feministene konspirerer mot norske hvite menn, ifølge Rolness. (347 innlegg) Les mer

- Vi har ikke livstidsstraff i Norge
Men i realiteten kan Rune Øygard aldri komme tilbake til politikken, sier Aps Raymond Johansen. (321 innlegg) Les mer

- HEY GIRL! Siv Jensen vil ikke redde kloden, det vil jeg!
Audun Lysbakken langer ut mot Frp-lederen. (302 innlegg) Les mer

United-trenere får ikke fortsette under Moyes
Mike Phelan er blant dem som ikke får fortsette. (289 innlegg) Les mer




