Her mister Leikvoll balansen.
Han har de vakreste, mest poetiske og kjærlighetsfylte hyllester til skjønnheten og kunsten og kjærligheten. Men da lagt til en virkelighet så rå og bestialsk at det i passasjer kan være kvalmende lesning.
Denne nokså risikable balansekunsten har han tidligere mestret så suverent, at det har gjort ham til en av de mest originale stemmer i nyere norsk litteratur. I «Bovara», derimot, er jeg usikker på hvor vellykket det er.
Rå dyriske drifter
Der debutromanen «Eit Vintereventyr» (2008) ble lagt til en slags konsentrasjonsleir, og dystopien «Fiolinane» (2010) til et endetidsaktig landskap — er «Bovara» lagt til et middelalderliknende kloster. Liksom i de to foregående har også denne boka en naiv hovedperson, som i sitt enfold har bevart troen på kjærligheten og skjønnheten i en virkelighet der menneskene har mistet sin menneskelighet - og følger rå dyriske drifter.Jeg-personen Frrok er gartner i et kloster. Han ble sendt dit da han var liten gutt, etter at han begikk en bestialsk handling mot liten en jente. Frrok fremstår som en tomsing, delvis hundset av klosterbrødrene. Men han har en gave — en guddommelig vakker sangstemme.
Frrok er til forveksling lik hovedpersonen i «Eit Vintereventyr». Han er en mann som vil være kvinne. Han drømmer om vakre sko og langt lyst hår.
Han elsker Flori. Den fete munken Flori, som knuller grisunger til døde - i en av bokas mange skrekkelige scener.
Flori som tilbringer nettene på gledeshuset i landsbyen. Flori som «la hendene på skallen min og pressa ansiktet ned, spreidde beina meir og løfta magen så eg fekk den blemmete staken djupt i munnen.» Et forhold Frronk opplever som den vakreste kjærlighet , men som for leseren er dels kvalmende.
Nå har Flori sviktet gartnergutten, og stengt seg inne for å skrive. Han fortæres av lengsel etter en kvinne på gledeshuset. Den unge vakre jenta dukker opp, for å finne Flori. Skjebnesvangert nok møter hun Frronk. Han stenger henne inne i grisehuset, og lover at han skal finne Flori...
Halvgamle overgripere
Leikvoll har i alle sin bøker beveget seg helt på grensen av det spekulative — både i tematikk og setting. Han har klart balansen, også fordi han har skrevet om eksistenstunge temaer; konsentrasjonsleirer - og en verden ødelagt av forsøpling og krig.I «Bovara» derimot, er plott og setting til forveksling likt det vi kjenner fra kriminallitteraturen: Et middelalderkloster styrt av halvgamle overgripere og ødelagte unggutter. Liksom i psykologisk krim følger vi den kjærlighetshungrige Frroks virkelighetsopplevelse.
Den står i skrikende kontrast til de groteske handlingene som etter hvert utspiller seg, med elementer som synes hentet fra «Nattsvermeren».
Det blir en forutsigbarhet i denne rystende boka, som Leikvoll ikke klarer å løfte seg ut av. Da blir hans slående vakre språk mer en til dels kvalmende belastning, enn en styrke.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (636 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (614 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (226 innlegg) Les mer



