Ble banket opp på skoleveien daglig gjennom hele barndommen.

Tips oss 2400
«Mange mobbeofre er gjerne ute etter en beklagelse for det de har måttet gjennomgå, som et plaster på såret. Pengene er ofte ikke så viktig.» Advokat Gisle a. Johnson
Navn


I forbindelse med skolestart setter Dagbladet et særskilt fokus på mobbing blant barn og unge.

Kampanjen «Stå sammen — stopp mobbingen» er et samarbeid mellom Dagbladet og UNICEF Norge.

På Facebook-siden Facebook/stasammen kan du vise at du tar ansvar for å forebygge og stanse mobbing.



Værmelding for Bergen

I dag I morgen Fredag Lørdag
Skyet16°Halvskyet17°Lett regn13°Lett regn15°

Besøk oss på Facebook

Mobbesaker i retten:

• Kristiansand 2010-2012: 31-årig mann ble mobbet i en årekke ved Hellemyr skole i Kristiansand. Vant fram i Høyesterett. Kristiansand kommune ble dømt til å betale erstatning på 926 000 kroner.

Fosen 1994-1996: Dyslektiker reiser erstatningssak mot kommunen på grunn av påstått mangelfull undervisning og psykiske problemer etter mobbing i grunnskolen. Kommunen frikjent både i tingrett og lagmannsrett.

• Oslo 2002-2004: 36 år gammel mann krever erstatning av Oslo kommune for psykisk skade etter trakassering og mobbing i grunnskolen. Oslo kommune dømt til å betale 3,2 mill i erstatning i tingretten, frifunnet i lagmannsretten.

• Bergen 2004-2005: Foreldrepar mente at sønnen hadde blitt frarøvet muligheten til en god skolegang ved manglende oppfølging, og Steinerskolens ansatte mobbet ham. Skolen frifunnet både i tingretten og lagmannsretten. Foreldrene måtte betale nesten 1 mill i saksomkostninger.

• Haugesund 2002-2005: Krav om skadeerstatning og oppreisning etter mobbing fra medelever og manglende tilrettelegging av undervising i grunnskolen. Kommunen frifunnet både i tingretten og lagmannsretten.

• Trondheim 2004-2005: Saksøker hevder at han ble mobbet i grunnskolen av medelever gjennom flere år og at kommunen og ansatte utviste uaktsomhet fordi det ikke ble iverksatt tiltak mot mobbingen. Kommunen dømt til å betale erstatning i tingretten, men frifunnet i lagmannsretten.

• Stavanger 2005-2007: Spørsmål om krav om erstatning mot Stavanger kommune grunnet mobbing på barne- og ungdomsskolen er foreldet. Kommunen frifunnet både i tingretten og lagmannsretten.

• Harstad 2005-2008: Krav om erstatning som følge av unnlatt inngripen overfor mobbing på skolen. Kommunen dømt til å betale erstatning i tingretten, frifunnet i lagmannsretten.

Kilde: Sandra Val Flaatten

Fakta:

For å bli erstatningsansvarlig etter norsk erstatningsrett, må et sett med grunnvilkår oppfylles:

1) Det må foreligge et ansvarsgrunnlag

2) Det må foreligge et økonomisk tap eller en betydelig personskade

3) Det må foreligge påregnelig eller adekvat årsakssammenheng mellom den skadevoldende handling eller unnlatelse og skaden/tapet
(Dagbladet): —Jeg har mange ganger sett for meg min gamle rektor forklare i retten hvorfor skolen ikke satte en stopper for at andre barn plaget meg, sier 34-årige «Hans».

Han skulle gjerne hatt en unnskylding fra skolen som ikke stanset mobbingen. Men han har aldri orket å ta rettslige skritt mot sin gamle skole.

- Når man blir mishandlet i mange år, er ikke selvtilliten på topp. Jeg ville egentlig bare ha fri fra hele greia, sier Bergensmannen.

Kommunen vinner

Mobbeofre som går til erstatningssøksmål har minimale sjanser for å vinne fram i retten, viser en studie PP-rådgiver Sandra Val Flaatten i Skien kommune har foretatt.

Hun har laget en oversikt over mobbesaker som har nådd rettssystemet i Norge. Sju saker har kommet så langt som til Lagmannsretten.

- Flesteparten av erstatningskravene som bare har vært behandlet i tingretten er ikke registrert i Lovdata, og det er derfor vanskelig å si med sikkerhet hvor mange slike saker det kan være snakk om, sier Flaatten, som i 2009 anslo det totale tallet til å ligge et sted mellom 20 og 40.

Ingen av de sju mobbeofrene vant gjennom i retten. Noen fikk medhold i første rettsinstans, mens kommunen vant fram i lagmannsretten.

Høy terskel

- Selv om offeret er blitt utsatt for slag og spark over tid er det ofte vanskelig å dokumentere i ettertid. Enda verre er det å skulle legge fram bevis på den mer usynlige mobbingen, som utestengning og baksnakking, sier Flaatten.

Terskelen for å bli tilkjent erstatning er relativt høy, påpeker hun.

- Sammenlikningen av de ulike domsslutningene viser med all tydelighet at det er svært vanskelig å vinne frem med et krav om erstatning for senskade som følge av mobbing i skolen. Mobbeofferet taper ikke bare det han eller hun selv mener er en sak som er riktig og viktig å få prøvd i rettssystemet, men også penger, sier Flaatten.

I én av rettssakene måtte foreldrene til gutten som opplevde seg mobbet betale nærmere 1 million i saksomkostninger.

Historisk dom

Bare ved ett tilfelle har et tidligere mobbeoffer fått medhold i retten. I februar i år avsa Høyesterett en historisk dom da en 31-åring fikk tilkjent nesten 1 million kroner i erstatning for å ha blitt utsatt for både fysisk og psykisk mobbing på en kommunal skole i Kristiansand.

- Ganske mange erstatningsrettslige vilkår må oppfylles for å klare å komme i mål, sier 31-åringens advokat, Gisle A. Johnson.

En del av mobbesakene er vanskelige å ta til retten fordi de er blitt noen år gamle, påpeker han.

- Foreldelsesfristen gjør at mange saker rett og slett er blitt for gamle. I tillegg er det utfordrende å skulle bevise hva som skjedde på skolen på 1980- og 90-tallet, sier Johnson.

Han tror mobbeofre i noen saker vil kunne få en viss drahjelp av dommen fra Høyesterett.

- Vilkårene er ikke forandret. Men vi har vist at det faktisk er mulig å vinne fram, sier advokaten, som de siste månedene har fått en strøm av henvendelser fra mobbeofre som ønsker å gå til sak mot kommunen.

- Mange mobbeofre er gjerne ute etter en beklagelse for det de har måttet gjennomgå, som et plaster på såret. Pengene er ofte ikke så viktig, sier Johnson.

Ble drapstruet

For «Hans» ville det hjulpet å få en økonomisk kompensasjon for å bøte på skolegangen han gikk glipp av.

- Hadde jeg valgt å gå rettens vei, kunne jeg kanskje fått penger til å ta den utdanninga jeg aldri fikk, sier 34-åringen.

Mobbingen startet da han begynte på skolen som sjuåring.

- Jeg ble verken mobbet for hårfarge, vekt eller kroppsfasong. Men jeg gikk rundt med en usikker holdning på grunn av dårlige hjemmeforhold, og det kan nok ha vært grunnen til at jeg ble plukket ut. Jeg hadde ikke en eneste venn i oppveksten, sier han.

Fant ham alltid

Hjemme ble han seksuelt misbrukt av sin stefar.

- Jeg hadde sikkert mine feil og mangler, og har fått påvist ADHD i voksen alder. Men hjemmesituasjonen min var det ingen som fattet interesse for, sier 34-åringen.

Skolen tok altfor lite ansvar for å beskytte ham fra mobberne, mener «Hans».

- De dekket seg bak «vi forsøkte». En lærer fulgte meg til og fra skolen, mens en annen passet på meg i friminuttene. Men det hjalp ikke, mobberne fant meg alltid, sier han.

Da han mottok skriftlige drapstrusler fra medelever på skolen, fikk han lov til å begynne på en annen videregående skole.

- For første gang fikk jeg lov til å gå i fred. Men jeg hadde ingen selvtillit, og ventet hele tida på at noe skulle skje, sier han.

Han sov seg gjennom videregående og gikk glipp av viktig skolegang. I voksen alder har han fått seg godt betalt jobb, men savner å ha en utdanning i ryggsekken.

- Hadde jeg valgt å gå rettens vei, kunne jeg kanskje fått penger til å ta opp igjen skolegang. Men problemet med å ta mobbesaker til retten er den korte foreldelsesfristen. I tillegg risikerer man økonomisk ruin hvis man ikke vinner fram, sier 34-åringen.
I denne artikkelen

Sted:
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • Menn jobber mest, kvinner klager mest

    Menn jobber mest, kvinner klager mest

    Menn har størst arbeidsbyrde, også når hjem og barn tas med. Men det vi hører om, er tidsklemte, dobbeltarbeidende kvinner. (634 innlegg) Les mer

  • Fjordman som offer

    Fjordman som offer

    Ingress (495 innlegg) Les mer

  • Nettkampen mot nakensensur øker

    Nettkampen mot nakensensur øker

    Nekter for at nakenbading er porno. (367 innlegg) Les mer

  • Nå advarer myndighetene mot for mye laks

    Nå advarer myndighetene mot for mye laks

    Nytt offisielt helseråd fra i morgen. (355 innlegg) Les mer

  • - Ideen om en palestinsk stat er et blindspor

    - Ideen om en palestinsk stat er et blindspor

    Ministeruttalelse skaper sinne. (311 innlegg) Les mer

  • - NSA driver med «ulovlig» avlytting

    - NSA driver med «ulovlig» avlytting

    Ny sikkerhetsavsløring fra toppolitiker ryster USA. (311 innlegg) Les mer

  • Bloomberg: - Messi er Europas beste

    Bloomberg: - Messi er Europas beste

    Tallknuserne i Bloomberg og Opta har offentliggjort sin liste med Europa 50 beste spillere. (319 innlegg) Les mer

  • Jonas Gahr Støre inn i flått-krigen

    Jonas Gahr Støre inn i flått-krigen

    - Lars Monsen er en talefør mann som illustrerer en person med åpenbare helseproblemer, sier Støre til Dagbladet. (317 innlegg) Les mer