Biter av historien om Europas rareste land.
Men landet var ingen illusjon, det bodde folk der, de jobbet og lagde barn, de spiste og drømte og badet i sjøen.
Og plutselig var landet borte, Berlin-muren falt. Nå er de østlige regionene i Tyskland snart vanlige tyske distrikter, litt etter i løypa.
Alt det fæle om DDR vet vi en del om, vi har vokst opp med det. Det fryktede STASI kontrollerte befolkningen med tysk grundighet.
Idrettsfolkene ble blåst opp med stereoider, de som prøvde å reise ut ble skutt, og partisjefene tungekysset med russiske ledere.
De hadde rare biler, gamle klær og lite matvarer — mye sure agurker og gjæret sild. Grensekontrollene var legendariske kjempemaskinerier med speil under bilene og raslende samlebånd.
Rikere bilde
Men etterhvert er bildet blitt rikere. Det er kommet filmer — nå nylig den fantastiske «Barbara», som skildrer hverdagslivet til en regimekritisk, landsens lege. Og bøker — ikke minst «Tårnet» av Uwe Tellkamp. Men fortellingene har knapt begynt. Det vil komme mye.Med Astrid Sverresdotter Dypviks «Det var DDR» har vi fått noe så sært som en norskskrevet bok av internasjonalt format — dette er en bok som garantert lar seg eksportere, og som er verdt det. Den er ikke en historisk oversikt over DDRs tilblivelse, virkemåte og fall, men snarere en essayistisk reportasje om tvetydige sider ved det østtyske samfunnet. Hensikten er først og fremst å drøfte etterarbeidet som pågår.
Oppdragelse og flukt
Hun har valgt ut et knippe personer og historier som på ulike måter er preget av regimets autoritære apparat, særlig sikkerhetsorganet STASI. Vi får intervjuer med folk som ble hundset i barndommen på regimets ultrautoritære oppdragelsesanstalter, vi møter mennesker som ble tatt under fluktforsøk, men vi stifter også bekjentskap med tidligere agenter som strever for å nyansere bildet av hva de var med på — trofaste slitere i overvåkingens enorme maksineri. Vi møter politikere i Die Linke — venstrepartiet som har oppstått på askehaugen etter DDR-partiet — og vi møter forlagsmannen som har spesialisert seg på apologetisk litteratur. Alt sammen klart og likeframt formidlet i Dypviks sikre språkføring.Det er ikke en stor bok, den er akkurat passe stor, og man får lyst til å vite mer, mye mer, av å lese den.
Selv om det «alltid» var tomt i butikkhyllene, kom det jo mat på bordet. Åssen fikk de det til?
I denne artikkelen
- spionasje
- ddr
- litteratur
- anmeldelser
- stasi
- spioner
- tyskland
- politikk
- kultur
- kommunisme
- litteraturanmeldelser
- stasi and archive
- bok
Sted:
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (636 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (614 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (226 innlegg) Les mer







