På tredjeplata får Ida Jenshus endelig rammene hun fortjener.

Tips oss 2400
5

«Someone To Love»

  • Artist: Ida Jenshus
  • Plateselskap: Mercury/Universal
 
ALBUM: Det har aldri vært noe å si på Ida Jenshus' talent, men det er først på dette tredje albumet — Spellemann-heder og tidligere godord til tross — at hun får rammene og raffineringen talentet fortjener og krever.

To vesentlige bidrag til det er en generell musikalsk modenhet og superprodusent Kåre Christoffer Vestrheim.

Hva som er høna og egget her er uvesentlig, det vi hører er en bedre sanger som har bedre sanger å synge, og der sangenes tekstur og innpakning stiller de to foregående platene hennes i bedtydelig forlegenhet.

Smakfullt og neddempet


Linda Ronstadt har på mange måter tatt over for Emmylou Harris som en retrospektiv førstereferanse her.

Bildet av Jenshus i dus svart-hvitt med hatt og luftig kjole og peacesymboler på gitarstroppen som holder oppe en pen Gretsch, er ikke det eneste som hinter mot inspirasjonskoordinater i Laurel og Topanga Canyon:

Countryrock og pop i gjennomgående vennlig, neddempet samkvem, der gitarist Alexander Pettersen omslynger Jenshus både på noen av bildene inni coveret og rent musikalsk, med smakfullt broderende strengearbeid av svært høy kvalitet, supplert av litt Geir Sundstøl-steel og varsomme tangentinjeksjoner fra produsent Vestrheim.

Emopludrete tekster


Tekstene (skrevet sammen med Martin Hagfors) er i overkant emopludrete, musikken er desto rikere.

Og den tar seg god tid; «Coming Down Again» klokker inn på nesten ni minutter — det er en låt Ryan Adams ikke ville vært flau for å ha med på sitt beste, Grateful Dead-inspirerte album «Cold Roses».

«Someone To Love» vitner om sunn karriereforvaltning, sunn inspirasjonsabsorbering og en sunn innstilling til at tredjealbumet er det perfekte stedet å ta et skikkelig steg opp.
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (679 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (633 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (258 innlegg) Les mer