Fra tiden da eter var den beste bedøvelsen.

Tips oss 2400

«Oldefars ulveskinnspels»

  • Forfatter: Adele Lærum Duus / Elisabeth Moseng (ill.)
  • Forlag: Mangschou
 
ANMELDELSE: Å bake historiekunnskap inn i skjønnlitterære bøker for barna, er blitt mer populært de siste åra. Også i bøkene for de aller yngste.

I bildeboka «Oldefars ulveskinnspels» viser debutant Adele Duus at det ikke trenger å handle om de store historiske hendelsene for å fengsle. Hun gjør en hverdagsfortelling - om livet til en doktor i gamle dager - til morsom lesning.


Barskt doktorliv

Et fint, men nøkternt omslag møter leseren av «Oldefars ulveskinnspels.» Men for en glede å åpne boka!

Elisabeth Mosengs illustrasjoner er en blanding av tegning, utklipp og foto, og spenner fra det energisk fargesprakende og mønstrete, til det duse og rolige. Vittig er hun også.

Fortelleren i boka er ei jente på besøk hos besteforeldrene. I et skap oppdager hun en ulveskinnspels. Farfaren forteller om mannen som eide den; Oldefaren hennes. Han var doktor den gangen lusen drysset når pasienten kledde av seg, da doktoren dro på hjemmebesøk med slede eller phaenomobil, og brukte eter som bedøvelse når han skulle sage av noe, for eksempel en fot. 


Vittig og viktig

Språklig kunne boka vært dristigere, men det veies opp av fortellerglede og en historie som skiller seg ut. Duus har et godt grep om stoffet.

Boka er ikke antydning til pedagogisk tørr og velmenende, og det gjør at barnet lærer - nesten uten å merke det - om dramatisk hverdagsliv og levekår i gamle dager.            

Ord og bilder spiller på lag hele veien. På sidene der teksten er lengre, er bildene mer underholdende, sprelske, som for å veie opp for at mer informasjon gis barnet.

Forfatter og illustratør er et godt tospann, og «Oldefars ulveskinnspels» anbefales med letthet til alle. 
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (636 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (614 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (224 innlegg) Les mer