Kloke ord blir komiske i ellevill barnebok.
Tullete
Åpningen av Lars Joachim Grimstads debutroman, «Statsminister Fahr & sønn. Barna som forsvant,» setter tonen. Det er en fornøyelig historie vi skal få høre. Helt vill. Og, som sitatet indikerer, litt ordrik.Hovedpersonen er Finn. Finns far, Teddy Fahr, synes det er slitsomt å være drosjesjåfør. Så han blir statsminister i stedet. Det betyr flytting til statsministerboligen ved slottet, nye klassekammerater for Finn, samt egen sjåfør. Faktisk betyr det også et nytt søsken for vår helt:
Under et statsbesøk av den Nord-Boreanske lederen, Kim Il-Ong - som overrasker alle med et Norgesbesøk til tross for at han stort sett bare besøker «en annen diktatorkamerat i et annet diktatorland for å diskutere diktatorting» - får den norske statsministeren en sønn i gave. Kim Il-Im (kalt Kimmelim) blir Finns nye bror.
Muffens
Og så starter eventyret. Med i gjengen får Finn og Kimmelim, som ikke kan si r, Sunniva. Da elever i klassen begynner å forsvinne, starter trioen sin egen etterforskning av mysteriet. To skumle fyrer med søppelbil, gærne gamlinger, bortføringer og androider, er stikkord her.Entusiasmen og humoren er det mest sjarmerende med denne romanen, der to fortellinger følges; de fæle fyrenes, og Finns. Det hele blir temmelig sprøtt, men alle detaljer faller på plass. Grimstad har laget et underholdende plot som på ingen måte er realistisk, men som likevel går opp.
Brutal
Boka egner seg godt både til egenlesning og høytlesning, men de minste vil nok synes den er skummel. Det handler tross alt om barn som kidnappes og kopieres. Samfunnssatiren vil antakelig bare fanges opp av de eldste leserne.Fortellingen er litt drøy og da tenker jeg ikke på den ville handlingen, men på lengden. Boka kunne med fordel vært strammere.
Språklig er den ryddig og grei, men av og til glimter Grimstad til med setninger og bilder det er sus over. Mer av det.
Mojo
«Statsminister Fahr & sønn» er en morsom debut, ikke minst på grunn av de kostelige karakterene. Som Kimmelim. Det er lett å flire av hans talefeil, som for så vidt er enkel moro.Selv kloke ord blir komisk i hans munn, som i denne replikkvekslingen med Finn: «- Liten fjosk kan kvekke høyeje enn stoj padde, vet du. -Hæ? -Gammelt nojdbojesiansk ojdtak.»
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (636 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (614 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (224 innlegg) Les mer







