«De urørlige» er en av disse kosefilmene om vennskap som bryter barrierer.
«De urørlige»
- Regi: Eric Toledano og Olivier Nakache
Uventet kjemi
I «De urørlige» er det Philippe (François Cluzet) og Driss (Omar Sy) som oppdager en uventet kjemi seg imellom. Philippe er lam fra halsen og ned, men med en beleilig rikdom som gjør ham i stand til å bo i noe som ser ut som et rokokkomuseum og hyre en hel liten hær av pleiere. Han er kompromissløst kledd i skjorte, genser og silkeskjerf, har klassiske fioliner på anlegget og har det med å begynne setningene sine med «Som Apollinaire sa ... ». Driss er en struttende og gatesmart innvandrer fra Senegal med rulleblad og gråmelerte fremtidsutsikter, og søker på jobben som Philippes assistent mest fordi trygdekontoret krever at han i det minste søker. Men arbeidsgiveren ser noe i Driss som de bløtkinnede sosionomene på søkerlisten mangler: Humor, og mangel på den kvelende hensynsfullhet Philippe har fått mer enn nok av i livet. Møtet blir et ansattforhold som blir et vennskap.
Klisjeer
Philippe og Driss er begge klisjeer, med parodisk tydelige smaksforskjeller og klassemarkører. Når «De urørlige» likevel klarer å bli den varme, inkluderende filmen den vil være, er det i stor grad takket være hovedrolleinnehaverne. Cluzet er en veteran med full kontroll over hva han uttrykker. Han klarer å la små bevegelser fare over ansiktet og gi nesten umerkelige signaler om savn eller ubehag. Sy er en ganske annen type, en voldsom, karismatisk skikkelse, som spiller med mye tenner og lite subtilitet. Men som med rollefigurene til Cluzet og Sy, oppstår det en fin friksjon når akkurat de rette forskjellene skraper mot hverandre.
Historien er forutsigbar som fy og en paragliderscene tydelig filmet mot greenscreen, med en utilslørt og kantete kunstighet som overrasker i 2012. Men som enkel, lett tilgjengelig komedie og rendyrket kosefilm gjør «De urørlige» det den skal, og skaper en oppløftende tro på at alle forskjeller kan overvinnes.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (645 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (627 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (226 innlegg) Les mer


