Verdig svanesang fra et av rockens aller største band.
«Celebration Day»
- Artist: Led Zeppelin
- Plateselskap: Atlantic/Warner
Nærmere 20 millioner meldte seg på i loddtrekningen om de 18.000 billettene som ble lagt ut da Atlantic Records-gründer Ahmet Ertegun skulle hedres. Både presse og fans har vært samstemte om at begivenheten var noe for historiebøkene. Et verdig farvel, om du vil. Skal man gå etter uttalelser fra sentrale skikkelser i Zeppelin-leiren, ble det nok med denne ene festkvelden.
Tidløs
Da er det en hyggelig gest at undertegnede og resten av verden som aldri fikk oppleve O2-konserten nå får en bit av kaken. «Celebration Day» som konsertplate er mest det, en slags øre-i-veggen-observasjon til det som åpenbart har vært minnerik aften.«Celebration Day» som plate mister selvsagt mye av øyeblikksmagien, men den handler også om mye annet. Mest av alt den unike låtarven. Visst er bandet blitt eldre, og det vil være en løgn å si at det ikke høres. Robert Plant tar sine vokale snarveier, Jimmy Page er hakket stivere i fingerspissene og Jason Bonham mangler noe av den intuitive og tøylesløse galskapen faren, John Bonham, var en suveren formidler av. Men det er noe med kjærligheten i møte med de da opp mot 40 år gamle sangene som fortsatt inspirerer.
Feiring
Når John Paul Jones hamrer på tangentene i «Trampled Under Foot», er det som tiden har stått fullstendig stille og ikke har noen plan om å bevege seg videre heller. Som de selv synger, «The Song Remains the Same». Den samme gamle visa i Led Zeppelin-universet blir nemlig aldri gammel. Folk vil sannsynligvis fortsette å trekke paralleller til «Kashmir» 40 år fra nå, når noen skriver en episk rockelåt, eller referere til Jimmy Page i møte med en heftig riffmaker.«Whole Lotta Love», «Good Times, Bad Times» og «Black Dog» er alle tuftet på komponenter som aldri går ut på dato. Like unike som de er basale.
«Celebration Day» er nettopp det tittelen indikerer, en feiring av noen av tidenes største rockelåter, hvis kraft fremdeles trår frem med uforminsket styrke.
Som Robert Plant selv sier etter en nydelig avlevert «Stairway to Heaven»: «Hey, Ahmet - we did it». Jaggu.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (679 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (633 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (258 innlegg) Les mer






