«Tilbake i spill» er skamløs napping i hjerterøttene. Det gir et lite plusspoeng.
«Tilbake i spill»
- Orginaltittel: «Trouble with the Curve»
- Regi: Robert Lorenz
Nå er han her igjen, 82 år gammel, som knirkete gubbe i «Tilbake i spill», overraskende nok den erkeamerikanske og hyperproduktive Eastwoods første baseballfilm. Som talentspeideren Gus Lobel er han i begynnelsen en rusten krok som synes det meste var bedre før. Dette gjelder dessverre også hans egen hørsel og synsevne, som er i ferd med å svikte ham.
På gamlemåten
Han trues også av en jypling (Matthew Lillard) som er i ferd med å skvise ut Gus ved hjelp av statistikk og annen skrivebordskunnskap som har invadert sporten de siste åra. Gus kunne vært en av de erfarne gamlekara som satt rundt strategibordet sammen med Brad Pitt i begynnelsen av «Moneyball», før de ble byttet ut med mattegeniet spilt av Jonah Hill.
Gus må i tillegg bryne seg på sin egen datter, et tilbakevendende tema hos Eastwood (med rot i virkelighten). Amy Adams er Mickey, en ambisiøs advokat på randen av partnerskap, et karrieresteg hun er i ferd med å snuble i når hun velger å hjelpe en skrantende far som bare grynter og ikke vil åpne seg for henne.
Søtsuppe
Eastwood har overlatt registolen til debutant Robert Lorenz - han har bakgrunn som assistentregissør og produsent for ei lang rekke av Eastwoods filmer. Lorenz og manusforfatter Randy Brown drar og sliter i hjerterøttene til alle som kjenner seg igjen i vanskelige familierelasjoner og de gjør det så åpenlyst at jeg venter på at filmen skal drukne i sin egen sentimentalitet. Historien er skrudd sammen på svært ordinært vis, med intetsigende musikk og total mangel på overraskelser.
Men jeg kan ikke nekte for at jeg blir rørt og det er spillet mellom Eastwood og Adams som drar denne søtsuppa opp til en sterk 3-er. Justin Timberlake er mer på det jevne som den kjekke frieren, mens John Goodman bidrar til å lokke fram tårene hos alle som er glade i baseball av den gamle skolen.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (645 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (627 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (226 innlegg) Les mer


