Selv de gudfryktigste munker kan bli fristet av en naken kvinne.

Tips oss 2400

«For riket er ditt»

  • Forfatter: Birger Emanuelsen
  • Forlag: Tiden
 
ANMELDELSE: Året er 1768. Sara og Eiriks lille sønn er ikke som andre barn. Han ville ikke snakke, ligger bare der og stirrer. Eirik avgjør tilslutt at han må settes ut. De tre går ned til havet. Sara tar den lille i armene og vasser ut i bølgene. Han slutter å puste, men hun nekter å innse at han er død. Hun steller og varmer den lille kroppen som etter hvert skifter farge og går i oppløsning. Hun er overbevist om at det er noe helt der inne, «noe hvitt og fast som banker».
 
Dette er den brutale åpningsnovellen i «For riket er ditt». Den inneholder ti fortellinger med et tidsspenn på åttehundre år.

Alle med utgangspunkt i et lite øysamfunn, som vi — ved hjelp av noen surrealistiske faktasnutter som krydrer samlingen — forstår er Emanuelsens fødested Tromøya utenfor Arendal.  

Tittelen er hentet fra Fader Vår — og tematikken kretser rundt Guds rike på jorden. I de eldre fortellingene har tung og dels dyster gudstro en dominerende rolle. Det er den stammende munken Sira som på trettenhundretallet blir sendt til øya som prest. Hans gudstro utfordres da han ser vakre Tora som bader naken. Han følger etter.  

Amoralske valg

Som samtlige av disse fortellingene, avsluttes «Fader Vår» nokså åpent, og kan virke skjebnesvanger. Elegant nok lar Emanuelsen de to dukke opp i en annen fortelling, som stamfedre for en «slekt fylt av kjærlighet». Det er i «Profitøren», som er lagt til 1941, om den forsagte snekkeren som melder seg frivilling til tyskerarbeid. Vi forstår etter hvert hvorfor, i en fortelling som problematiserer våre tilsynelatende amoralske valg.  

Ved siden av at hver av de ti novellene er gode nok til å kunne stå for seg selv, viser de tidsånden og historiske hendelser eller rystelser.

I «Fanten» fra 1918, er det spanskesyken som herjer. I den nokså grusomme barndomsnovellen «Vennen» fra 1986, får vi innsikt i ekstrem mobbing, dels ondskap, sett fra bøddelens side. Han dukker opp igjen noen tiår senere på gjenforeningsfest, og møter offeret som muligens får tatt en slags hevn. For ingenting er helt opplagt i disse fortellingene — som jo er et av kjennetegnene på novellekunst.

B
irger Emanuelsen er en av flere Cappelen Damm redaktører som debuterer som forfatter. Disse holder et påfallende høyt litterært nivå.

For dette er godt. Her er også noen nydelige drømmeliknende passasjer, som dels letter den tunge tematikken.                

Anmeldelsen sto på trykk i Dagbladet 24.12.2012.
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (634 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (613 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (222 innlegg) Les mer