«Jack Reacher» byr på solid action, men Tom Cruise er ikke et ideelt valg.

Tips oss 2400
4

«Jack Reacher»

  • Regi: Christopher McQuarrie
FILM: I hver av Lee Childs 17 romaner står Jack Reachers personalia listet opp. Han er blant annet 195 cm på sokkelesten, en kvart meter høyere enn Tom Cruise noensinne kommer til å bli. Av ulike grunner er filmstjerner ofte små av vekst og det er forståelig at man velger karisma framfor centimeter når Jack Reacher skal legemliggjøres.

Lee Child har nå solgt 50 millioner bøker, men helt fra starten, i 1997, var Hollywood interessert i å filme Reacher. Det har med andre ord vært en lang ferd fra opsjon til premiere. I mellomtida har man også bestemt seg for å begynne med roman nummer ni, «One Shot», som er noe vrien å overføre til et medium der man ser ansikter, men det ville være en spoiler å si mer om det.

Vandringsmann


Fortellingen starter med at en skarpskytter i Pittsburgh legger seg til rette i et parkeringshus og dreper fem tilfeldige ofre som går langs elva. Alle bevis fører mot James Barr, en Irak-veteran. Han nekter seg skyldig og ber etterforskerne finne Jack Reacher, en tidligere militærpoliti uten fast bopel, kredittkort eller mobil.

Regissør Christopher McQuarrie, som fikk en Oscar for manuset til «De mistenkte», har forandret en god del på plottet. En kvinnelig journalist er kuttet ut, de skyldige trer fram tidligere i handlingen og vi får biljakt i stedet for fotfølging, blant annet. Alt dette er greit, filmens problemer ligger annetsteds.

Brutal


Reachers popularitet som romanfigur bunner dels i vårt behov for å lese om rettferdige hevnere av det gammeltestamentlige slaget. Child tilfører denne mytiske karakteren en menneskelighet som Tom Cruise ikke helt klarer å formidle. Han spiller for mye på autopilot i en rolle som krever flere nyanser for ikke å bli kynisk og harry.

Britiske Rosamund Pike, som vanligvis er god på nyanser, strever med å finne seg til rette som Barrs forsvarer og det slår ingen gnister mellom henne og Cruise. Generelt har McQuarrie problemer med å skape nærhet mellom karakterene, noe som ville løftet filmen.

Her ble det mange kritiske bemerkninger, noe som skyldes skuffelse over at Reacher ikke er blitt en enda bedre figur på lerretet. Filmen reddes av actionscenene, ikke minst en biljakt av det gode, gamle slaget.
I denne artikkelen
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (645 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (625 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (226 innlegg) Les mer