- Blir bare koseprat, tror Kaggestad.

Tips oss 2400
HAR IKKE TRUA: Tidligere sykkelproff Mads Kaggestad ser ikke for seg at det kommer veldig mye fornuftig ut av Oprah Winfreys intervju med Armstrong. Foto: Erlend Aas / NTB Scanpix

HAR IKKE TRUA: Tidligere sykkelproff Mads Kaggestad ser ikke for seg at det kommer veldig mye fornuftig ut av Oprah Winfreys intervju med Armstrong. Foto: Erlend Aas / NTB Scanpix

(Dagbladet): Natt til fredag norsk tid neste uke gir Lance Armstrong sin versjon av dopingskandalen i et intervju med Oprah Winfrey.

Det en hel sportsverden lurer på er hva - eller hvor mye - skandalerytteren kommer til å fortelle. New York Times skrev tidligere denne uka at Armstrong i lengre tid har vurdert å innrømme alt.

Tidligere proffrytter og TV 2-sykkelekspert Mads Kaggestad innrømmer at han slett ikke har noen tro på en full tilståelse.

- Jeg tror det blir mest koseprat, og at det blir så koselig at selv Armstrongs verste kritikere vil få sympati for ham. Husk at han er ekstremt god til å prate for seg. Det kan fort bli et lærebokeksempel i hvordan man kan snakke seg til sympati og forståelse for noe jeg vil karakterisere som kriminelle forhold, sier Kaggestad til Dagbladet.

Vil «snakke åpent»

I en pressemelding fra Oprah Winfrey Network, som skal sende intervjuet med Armstrong, omtales det slik:

- Armstrong vil snakke åpent om den påståtte dopingskandalen, om alle de årene han er blitt beskyldt for juks, og om påstandene om at han har løyet om bruk av forbudte stoffer gjennom hele sykkelkarrieren sin.

Det er åpenbart grunner for at Armstrong vil innrømme alt. Det kan gi ham sjansen til å delta i triathlon-konkurranser og en innrømmelse vil også kunne bidra til å gjøre livet lettere for organisasjonen Livestrong, som han selv stiftet men seinere har trukket seg ut av.

Stor risiko


Grunnene for at han bør holde kjeft er derimot langt flere - i hvert fall sett med Armstrongs øyne. En innrømmelse vil nemlig kunne forverre problemene hans på flere fronter:

• Det amerikanske justisdepartementet vurderer å bli med på Floyd Landis' varslersøksmål som omhandler svindel mot US Postal Service de årene byrået sponset Armstrongs sykkellag.

• Et Dallas-basert selskap har varslet at det ønsker å kreve flere millioner dollar som ble betalt til Armstrong i bonus da han vant Tour de France.

• Den britiske avisa Sunday Times saksøker Armstrong for å få tilbake en million - omlag ni millioner kroner - som ble betalt til Armstrong i oppreisning etter en sak i avisa.

• Armstrong har vitnet i retten at han aldri har brukt prestasjonsfremmende midler. En innrømmelse kan i teorien bety at han vil bli siktet for falsk vitnemål. En annen skandaleutøver, friidrettsutøveren Marion Jones, måtte i fengsel for å ha løyet til etterforskerne om dopingjuks.

• 41-åringen risikerer å bli saksøkt av en rekke mennesker som tidligere har hevdet at han har jukset, men som har mistet kredibilitet og jobbmuligheter etter å ha blitt skjelt ut av sykkelrytteren på galt grunnlag.

- Oprah ikke tilfeldig


- Armstrong har åpenbart veldig mye å tape. Han risikerer å bli saksøkt av ulike selvskaper, han har allerede løyet under ed og han risikerer at rettssaker han tidligere har vunnet, vil dukke opp igjen - og denne gangen vil han stille på langt tynnere grunnlag, sier Kaggestad.

Sykkeleksperten, som er blitt en av de fremste antidopingtalsmennene her til lands, tror heller ikke valget av sted for å snakke ut er tilfeldig.

- Armstrong syklet for Discovery Channel, og har fortsatt nære relasjoner der. Discovery Channel eier Oprah Winfreys selskap, sier Kaggestad.

- Hva håper du på?

- Det beste er om vi blir overraska. I beste fall ser jeg fram til en unnskyldning for at han har brakt sporten i vanry og for at han har trakassert og truet folk på det groveste. Men jeg har vanskelig for å tro at det vil skje. Hvis Steffen Kjærgaard måtte gjennom mye etter sin innrømmelse, er det ingenting mot hva som venter Armstrong hvis han legger kortene på bordet.

Nye opplysninger i kveld


Lance Armstrong er blitt beskyldt for doping jevnlig i mange år, men det var først i fjor høst at det Det amerikanske antidopingbyrået (USADA) avdekket systematisk doping på lagene Armstrong syklet for.

Rapporten konkluderte med at laget «hadde det mest sofistikerte, profesjonaliserte og suksessfulle dopingprogrammet som sporten noensinne har sett» - og førte til at 41-åringen ble fratatt alle sine sju Tour de France-triumfer.

De sykkelinteresserte trenger imidlertid ikke å vente i over en uke på nytt fra dopingsaken mot Armstrong.

I kveldens utgave av dokumentarprogrammet «60 Minutes» gir USADA-sjef Travis Tygart nye opplysninger om hvordan Armstrong skal ha forsøkt å bestikke organisasjonen med 250.000 dollar — drøyt 1,4 millioner kroner — i 2004.

- Da tilbudet kom var jeg nærmest målløs. Vi hadde ingen problemer med å avslå tilbudet, sier Tygart til «60 Minutes».

Tim Herman, som er Armstrongs advokat, sier at det aldri har vært snakk om noe forslag fra Armstrong om å gi penger til Det amerikanske antidopingbyrået.

- Dette medfører ikke riktighet. Armstrong hørte om dette første gangen i dag, sier Herman til avisen USA Today.
I denne artikkelen
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (680 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (634 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (264 innlegg) Les mer

  • - Spis mer insekter

    - Spis mer insekter

    FN har funnet løsningen på sultproblemene. Men frykter vesten vil sabotere fordi vi synes det er ekkelt. (225 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer