«Gangster Squad» er sløsing med talent, kuler og tøffe meldinger.
Filmen er «inspirert av en sann historie», men ikke så inspirert at karakterene har fått menneskelige dimensjoner utover gangstersjangerens faste klisjeer.
Svak regi
Los Angeles i de tidlige etterkrigsårene er gjennomkorrupt, Mickey Cohen (Sean Penn) og den jødiske mafiaen er i ferd med å skvise ut sjefene i Chicago og overta vestkysten. Dette er velkjent stoff, men det er ikke James Ellroys mer virkelighetsnære L.A. som skildres i «Gangster Squad». Josh Brolin er John O'Mara, Los Angeles-politiets svar på Eliot Ness, men mindre klarttenkende og med hissigheten til Russell Crowes Bud White. Brolin er så uredd og ærlig at han får i oppdrag av politisjef Nick Nolte å lage en hemmelig enhet for å uskadeliggjøre Cohen - med alle midler.
Ryan Gosling starter bra som den Kevin Spacey-inspirerte snuten som vet å sno seg. «Hele byen er under vann og du leter etter ei bøtte når du i stedet burde ta på badebukse,» sier han til O'Mara. Sammen med tre andre utgjør de «the gangster squad» og lager trøbbel for Cohen. Dessverre lager regissør Ruben Fleischer tilsvarende trøbbel for «Gangster Squad» ved å ... regissere.
Forglemmelig
Fleischer gjorde stor suksess med den velopplagte horrorkomedien «Zombieland» og fulgte opp med den skuffende «30 Minutes or Less». Dessverre mente noen at han var rette mann til «Gangster Squad». Fleischer takket ja og har prøvd å lage en barsk gangsterkomedie, noe han tydeligvis glemte å meddele den kronisk seriøse Sean Penn, som «gnager i stykker kulissene», for å bruke en kritikerklisjé. Som overfladisk gangstermoro med tøffe meldinger - en slags «Ocean's Eleven» med hatt, frakk og konstant peprende maskinpistol - er filmen under middels. Skuespillerne er uskyldige, inkludert Emma Stone som svært forglemmelig gangsterrype.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (645 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (625 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (226 innlegg) Les mer



