Ett av dyrene her kan kastrere en mann på sekunder.
IMPALA: Frykter ikke fotografen i et naturreservat. Foto: JOHN T. PEDERSEN
SØR-AFRIKA. Grafikk: KJELL ERIK BERG
MATSWANI (Dagbladet): En safari på egne bein i Sør-Afrika er et eventyr av lyder, lukter, farger og spor. Det gjelder å ha med en erfaren guide.
Første dyr står allerede utenfor porten. Et vortesvin.
Ikke akkurat Afrikas vakreste, men skremmende nok når vi for første gang skal gå på safari på egne bein i Afrikas ville natur.
Vi har stått opp i grålysningen. Det gjelder å komme seg ut samtidig som sola står opp når du skal se Afrikas store og små dyr.
Når sola kommer høyt opp på himmelen, blir det for varmt.
Sjefguiden
Kulani Rebombo er sjefguiden på Matswani Game Reserve. Det er ikke en ting han ikke vet om dyr, planter, trær og farer i naturen her.Matswani Safari Lodge ligger 240 kilometer nord for Pretoria. I et par hundre år var den eksklusive lodgen kvegfarm og dyrket mark.
Det danske paret Else og Vagn Christensen overtok stedet i 1998 og gjorde det om til en liten oase midt i Waterbergfjellene.
Området fikk status som reservat i et unikt naturområde.
Yrende dyreliv
Her finnes mengder av forskjellige trær, fugler og dyr.Springbukken, Sør-Afrikas nasjonaldyr og mange andre antiloper. Sjiraffer, som blir opptil 5-6 meter høye. Hyener, apekatter, hvite neshorn, bøffel, flodhest og pinnsvin.
Og honninggrevlingen, Afrikas mest fryktløse dyr, som etter legenden kan kastrere en mann på sekunder med et raskt bitt.
Vi har fått utdelt et skjema så vi kan krysse av for alt vi ser på det ukelange oppholdet på Matswani.
- Se her har det gått sebraer, nordover. For noen timer siden, peker Kulani.
I trygge hender
Vi føler oss i trygge hender sammen med den erfarne guiden.Vi er utstyrt med solide sko. Vi kan risikere å møte farlige slanger, som den brune og meget giftige boomslangen, enda farligere enn black mamba.
Guiden viser oss trær som kan brukes som toalettpapir. Hvilke planter vi må passe oss for.
De fem store
- Det handler om respekt for naturen. For dyrene du ser rundt deg. Vi vil motivere folk til å se mer enn «de fem store» når de kommer til Afrika, sier Kulani.Løve, elefant, bøffel, neshorn og leopard kalles de fem store, fordi det var disse dyrene som det var vanskeligst å jakte på den gang europeerne kom til Afrika for å skyte ville dyr.
Gepard, afrikansk villhund og hvitt neshorn er noen av de mest utrydningstruede dyrene. I dag er det kamerajakt som gjelder.
Facebook for neshorn
Det er ikke bare dyrenes spor som forteller historie. Det de etterlater seg er like viktig.Neshorn gjør det på faste steder. En neshorndynge fungerer som neshornenes Facebook.
Det er her neshornene får vite siste nytt: hvem som var her sist, er det noen som har løpetid, og hvem som er ledige på markedet.
- Mitt mål er at gjestene skal glede seg over naturen, få respekt for den og lære om naturen her i Afrika. Da er jeg fornøyd, sier Kulani Rebombo.
• Her finner du flere saker om safari.
LIVETS GANG: Sånn kan det gå i et naturreservat. Foto: JOHN T. PEDERSEN
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (661 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (631 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (254 innlegg) Les mer



















