Skal bygge 120.000 biler i året.
BLIR BYGGET? Konseptbilen Saab Phoenix. Foto: Saab
Firmaet som eier Saab Automo Automobile - Nevs (National Electric Vehicles Sweden AB) - har i følge den svenske radiokanalen P4 skal Nevs ha planer om å starte opp produksjon av modellen 9-3 allere i år. I løpet av høsten skal 8000 biler bygges.
Neste år skal hele 60.000 biler rulle ut av samlebåndet og i 2015 skal hele 120.000 kjøretøty på veien, ifølge planene som gjengis av den svenske avisa Expressen.
Elbil på gang
De første bilene som skal lages blir 9-3 modeller lik den som ble solgt inntil i fjor.Det skal lages både diesel- og bensinvarianter, både i sedan- og cabriolet-utgave.
I planene, som ble kjent i går, heter det at også 9-3x, en firehjulsdreven variant skal settes i produksjon helt mot slutten av året. Neste steg skal være en eldrevet 9-3.
Phoenix
Da Saab måtte kaste inn kortene, lå planene for en helt ny modell klare. Phoenix, ble den kalt.Og selv om Nevs ikke vil kommentere opplysningene svensk media offentliggjør, tyder mye på at formaet har planer om å sette
Phoenix i produksjon.
I et brev som Nes har sendt til tidligere Saab-forhandlere, heter det nemlig:
- Vi kommer i nær framtid til å kunne tilby markedet meget konkurransedyktige konvensjonelle drivlinjer både på 9-3-plattformen vår nye plattform.
Nevs inngikk nylig en avtale med et firma i byen Qingdao i Kina. De skal investere to milliarder svenske kroner i Nevs, mot en betydelig eierandel i firmaet.
POPULÆR: Saab 9-3x ble kårets til Folkets favoritt av leserne i Årets Bil-konkurransen i Dagbladet i 2011. Foto: Krister Sørbø.
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (621 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (582 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (439 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems
Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer






