Det er fint å se spørsmål om skyld og forsoning behandles så nyansert som i «Nåde». Men kanskje ikke i to timer.
«Nåde»
- Orginaltittel: «Gnade»
- Regi: Matthias Glasner
Dagen etter viser det seg at en ung jente er blitt påkjørt og drept. Maria melder ikke fra. Hun, det gode, oppofrende menneske, vil ikke bli kjent som den som lot et skadet menneske bli liggende og dø i veikanten. På en måte er det som om det eklatante normbruddet gjør henne friere og sterkere. Men så er det såklart ikke så enkelt heller.
Smyger seg inn
«Nåde» handler om livet som prosesser, om å klare å forholde seg til og forsone seg med det vanskelige og det opprivende, iblant ved å velge å gjøre det, iblant fordi tiden går og glatter ut skrukkene i tilværelsen. Den er på mange måter en klok og gjennomtenkt film. Den smyger de forskjellige personene inn i historien, finner talende trekk og væremåter hos dem og lager raske, fine personriss.
Men historien som fortelles, er ikke av typen som tåler å trekkes ut til over to timer. Hele scener og historietråder burde vært usentimentalt sakset ut. Det lokale koret synger og synger. Marias mann, Niels (Jürgen Vogel), filmens andre hovedperson, tilbringer mange scener med å stå og stirre taust utover snølandskapet, alternativt stirre taust over rattet på bilen, og forhandle med sine tallrike indre demoner. En av dem har å gjøre med forholdet til Linda, en kollega av Niels og en utakknemlig rolle for Ane Dahl Torp, som henvises til å si «fuck me» veldig mye på gebrokkent engelsk.
I Berlin
Vogel forblir litt for flat. Minichmayr, på sin side, når de nødvendige emosjonelle dybder som Maria. Iren Reppen, Stig Henrik Hoff og Maria Bock gjør fine, troverdige biroller.
«Nåde», som deltok i hovedkonkurransen under årets filmfestival i Berlin, er i det hele tatt troverdig, også på sitt mest dramatiske. Den takler spørsmålene knyttet til skyld og tilgivelse med modenhet. Om den hadde kjappet seg, kunne den vært riktig god.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (645 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (625 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (226 innlegg) Les mer


