277 000 drar på charterferie hit.
FERIEVINNER: Hellas blir det mest populære ferielandet. Flest nordmenn velger Kreta og da er det Chaniakysten som gjelder. Foto: JOHN TERJE PEDERSEN
Charterferietoppen sommeren 2013
• TYRKIA - 260 000
• SPANIA - 168 000
• KYPROS - 60 000
• BULGARIA - 42 000
• KROATIA - 22 000
• EGYPT - 18 000
• ITALIA - 10 000
• TUNISIA - 8000
• PORTUGAL - 6000
Kilde: Charterbransjens egne beregninger.
Totalt vil 875 000 nordmenn trekke sørover på chartertur til sommeren.
Da er det Hellas og Tyrkia som gjelder. Spania kommer på tredjeplass.
Hellas ligger på toppen med 277 000 charterturister fra Norge neste sommer.
Til Tyrkia skal 260 000 på pakketur. Mens 168 000 velger chartertur til Spania til sommeren.
Hamstrer Sydenturer
- Kombinasjonen dårlig vær og god økonomi gjør at nordmenn hamstrer Sydenturer, sier Star Tours kommunikasjonsdirektør Lena Petersson.Star Tour har gått gjennom reiseprogrammet til de sju største reiseaktørene som dekker 98 prosent av reisemarkedet.
På Europatoppen
Nordmenn ligger på Europatoppen i feriereiser til utlandet.Mange tar både to og tre turer i løpet av året, og jo eldre vi blir, jo oftere reiser vi, sier Lena Petersson.
Ifølge en undersøkelse Respons Analyse har gjort for Star Tour, vil hver fjerde nordmann bruke mer penger på ferie i år. Det er luksusting som hotell, mat og flyreise vi kommer til å spandere mer på.
- Nordmenn er blitt kvalitetsbevisste. Trenden er å unne seg fire- og femstjerners hoteller i ferien. Gjerne med luksus som privat svømmebasseng eller direkte utgang til basseng fra terrassen, sier Petersson.
Star Tour har for første gang også hotell med egen butlerservice i sin charterkatalog.
Tyrkia og Hellas
Terje Berge, kommersiell direktør i FINN reise bekrefter at sommerbestillingene er i full gang.- Det er mange søk på typiske sommerreisemål som Hellas og Tyrkia, men det er Spania flest søker på i øyeblikket, sier Bergo.
Spania er en helårsdestinasjon, og spanske reisemål representerer noe trygt og godt for oss nordmenn, sier Bergo.
Mer for pengene
Middelhavsområdet med eurosone er mest populært i sommerferien.Den sterke kronen gjør det også lønnsomt å være nordmann i utlandet.
Ifølge en prognose fra valutaanalytiker Magne Østnor i DnB Markets vil euroen holde seg på et like lavt nivå i forhold til norske kroner, i hvert fall fram til sommerferien.





















