Måtte bare vri litt på husene.

Tips oss 2400
MODERNE: Midt mellom gamle bygårder ligger det moderne huset. FOTO: Alberto Muciaccia

TETT I TETT: I stedet for ett hus, endte arkitektene opp med å lage to. På den måten ble tomten utnyttet til det fulle. FOTO: Alberto Muciaccia

TETT I TETT: I stedet for ett hus, endte arkitektene opp med å lage to. På den måten ble tomten utnyttet til det fulle. FOTO: Alberto Muciaccia

TRIPP TRAPP: Ved å vri på huset, fikk man plass til balkonger i hver etasje. FOTO: Alberto Muciaccia

TRIPP TRAPP: Ved å vri på huset, fikk man plass til balkonger i hver etasje. FOTO: Alberto Muciaccia

Det er rift om tomtene i byer verden over. Og når mange skal bo på liten plass, tvinges man til å tenke alternativt og se løsninger der hvor andre ikke engang ser muligheter.

En av løsningene på plassmangel i byene er å utnytte rommene mellom andre bygg og bygårder, såkalt innfillarkitektur. I større byer, hvor tomteutnyttelsen er ekstrem, dukker det stadig opp eksempler på hus som er velfungerende på små tomter.



Fylte et hull i gata

Da klienten kom til arkitekt Raimondo Guidacci med ønske om å skape et hjem på en inneklemt tomt i en gate som ellers var fylt med gammel bybebyggelse, ble ifølge design- og arkitekturnettstedet Arch Daily løsningen å kaste tradisjon ut av vinduet, og tenke helt nytt.

I byen Orsara i Italia hadde Maria Ruscito funnet drømmetomten til sitt nye hjem. Problemet var bare plassen. Og omgivelsene.

- Tomten hvor klienten ville bygge sitt nye hjem var ikke bare smal og vanskelig, forklarer arkitekt Guidacci til nettstedet.

- Men det var også en utfordring at hun ønsket et moderne og unikt hjem midt mellom det som var gammel og tradisjonell bybebyggelse.

Fikk plass til to hus

Løsningen arkitekten kom opp med, endte opp med å overraske mange - også klienten selv.

- Hullet mellom bygningene strakte seg fra den ene gaten på ene siden, og over til gaten på motsatt side, forklarer Guidacci.

- Skulle vi ha bygget ett hus for å fylle hele dette lange og smale tomrommet, ville resultatet blitt et mørkt hus med minimal tilgang på dagslys.

Løsningen ble to hus, hvorav den ene åpner seg mot gaten på ene siden, det andre mot gaten på motsatt side.

- På denne måten kunne vi få plass til et tomrom mellom husene, inne i smuget, forklarer arkitekten.

- Her er det jo åpent rett opp, og dermed får sollys mulighet til å trenge ned, og gjøre at begge husene drar nytte av mer lys og luft.

Moderne innslag

Den 125 m2 store tomten ligger midt i det som er Orsaras eldste bydel.

- Min klient var svært opptatt av at hennes nye hjem skulle være moderne, forklarer Guidacci.

- Så det var ikke et mål for oss å lage bygninger som skulle matche og passe inn med arkitekturen og bebyggelsen rundt.

Resultatet ble helhvite bygg - som står i sterk kontrast til den gamle steinbebyggelsen rundt.

Gaten hvor det moderne bolighuset er plassert, har boliger med ulik alder og arkitektur.

- Vi følte at et moderne hus, med elementer av hvit kalk, eik og stål, ville stikke seg ut, og på samme tid passe inn, forklarer arkitekten.

- Kontraster er jo også med på å fremheve ikke bare huset selv, men også bygningene rundt.

Inspirert av geometri

Ifølge arkitekten kan fronten på begge husene relateres til hverandre, men er også ulike i design og utforming.

- På huset som vender ut mot gaten Via Trento er veggene helt hvite, uten vinduer, mens på den siden av boligen som vender ut mot gaten på andre siden, Via Cadorna, har vi satt på to balkonger i børstet stål, forklarer Guidacci.

Arkitekten innrømmer å ha latt seg inspirere av geometri når det gjelder utforming og planløsning på de to husene.

- Bygningene følger samme linjer, slik at på mange måter "snakker med hverandre", forklarer Guidacci.

- Det var også dette som var målet når vi endte på løsningen med to ulike bygninger.

Etasjene roterer rundt midtpunktet i husene, som er pipen.

- På denne måten fungerer husets planløsning som en vifte, forklarer arkitekten.

- Og genererer flere terrasser som ligger vendt innover, mot hulrommet mellom de to husene.

Prosjektet tok hele 5 år å fullføre.

- Resultat ble et unik hjem for klienten, forklarer Guidacci.

- Men også et hjem som fungerer, både på tomten det er bygget på, og for måten klienten ønsker å leve.

Les også:

Smart innredning på 47 m2
Her finner du de feteste interiørbildene
Dette huset lager strømmen selv
Slik blir Oslos tak i fremtiden


Saken ble opprinnelig publisert på Klikk.no. Les her.
I denne artikkelen
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (669 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (631 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (256 innlegg) Les mer