Imagine Dragons stjeler ubeskjedent markedsandeler fra The Killers og Coldplay
«Night Visions»
- Artist: Imagine Dragons
- Plateselskap: Interscope / Universal
Ut på topptur
Tilsynelatende totalt uten respekt for å klatre den lange, tunge veien fra øvingslokale til toppen av stadionkaka, tar Imagine Dragons en skikkelig frekkis og egler seg likeså godt umiddelbart opp mot toppsjiktet av pompøs, patosladet pop. «Night Visions» er upåklagelig produsert, har mengder umiddelbare pophooks og er identitetsløs nok til å kunne fenge de fleste med hørsel.Finstudier og bisarre sammensetninger
Og sannelig, siden USA-releasen av albumet i 2012 (med Europeisk release nå) har bandet gjort det skarpt med det som på mange måter er en finstudie av The Killers. I likhet med sine Las Vegas-kollegaer legger nemlig også Imagine Dragons seg gjennomgående på en linje av synthintegrert gitarpop, tidvis fyrt opp på meget dansevennlig drivstoff.Men i tillegg spiller bandet også en form for musikalsk Mix Max, hvor kroppen til Coldplay plutselig støtter opp hodet til Adele, før hatten til Vangelis dras ned over Journey, Kelly Clarkson og OneRepublic. Dermed blir assosiasjonsrekkene innenfor én enkelt låt nærmest latterlig bisarre til tider.
Kudos eller klar for dynga?
Så, hvordan bedømmer man et album som dette? Skal man gi dem kudos for å kapre markedsandeler ved hjelp av ekstremoppvisning i pop- og rockprofesjonalisme? Eller slenge skiva rett på dynga i det åpenbare fraværet av musikkunstnerisk verdi? Mangelen på egen signatur er overhengende problematisk - ja det er storslagent, men alt av fingeravtrykk er omhyggelig slipt bort i prosessen.Skulle du nå likevel være på jakt etter en låt hvor du kan kjøre henda ubekymret i været og kjenne en imaginær vindmaskin blafre i håret, må du gjerne starte letingen her. For hva er vel identitet og kunstneriske ambisjoner verdt på dager hvor alt man vil ha er en solid anthemrock-innsprøyting? Ganske lite, egentlig.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (679 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (633 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (258 innlegg) Les mer


