- Etter en kald vinter er vi litt mer reisesugne enn ellers.

Tips oss 2400

TI PÅ TOPP VÅREN 2013

1.  London (2)
2.  New York (3)
3.  Amsterdam (10)
4.  Roma (6)
5.  Nice (11)
6.  København (4)
7.  Barcelona (8)
8.  Kraków (15)
9.  Paris (1)
10.  Reykjavik (14)

Bestillinger pr. 23. januar, med avreise 1. april - 15. juni 2013. Tall i parentes viser fjorårets plassering.

Kilde: Ticket
• Flere reisesaker på db.no/reise.

(Dagbladet): Våren er høysesong for storbyreiser.

Denne våren er det London som ligger på toppen på storbyturstatistikken, viser ferske tall fra reisebyråkjeden Ticket.

New York ligger på andreplass, viser tall fra reisebyråkjeden, som har målt storbybestillinger fra 1. april til 15. juni.

Kort vei

Den korte reisetida til London betyr mye når vi reiser i helgene, forteller Ellen Wolff Andresen, markedssjef i Ticket.

- Etter en fryktelig kald vinter er vi litt mer reisesugne enn ellers, og velger kortreist ferie til London som har mye å by på for en kresen nordmann, sier hun.

Shopping, kultur og sightseeing står på programmet for nordmenn på London-tur.

Vi ser også at mange velger å reise til London for å oppleve engelsk fotball, spesielt når favorittlagene spiller kamper, forteller Wolff Andresen.

Mye skjer

Det er mye som skjer i London til våren. Søndag 21. april går London Marathon.

Den 8. april holdes Spitalfields Festival, 3. mai går festivalen Camden Crawl, og 21. mai åpner Chelsea Flower Market.

Kurt Schwitters første store utstilling i London på Tate Britain, mens Roy Lichtenstein-utstillingen åpner 21. februar på Tate Modern.

Storbyvekst

Vårens weekendreiser hos Ticket har økt med 47 prosent sammenliknet med samme periode i fjor.

New York ligger på andreplass etterfulgt av Amsterdam, Roma, Nice, København, Barcelona, Kraków og Paris, og på tiendeplass Reykjavík.

Det er første gang Reykjavík ligger på ti på topp-lista over vårens mest populære storbyer.

Islands hovedstad kan ikke friste med gode temperaturer, men shopping, uteliv, mat og kulturopplevelser.
NEW YORK: Mange vil besøke den hektiske storbyen i vår. Foto: KIRSTEN MARGRETHE BUZZI

NEW YORK: Mange vil besøke den hektiske storbyen i vår. Foto: KIRSTEN MARGRETHE BUZZI

John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (613 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (573 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (438 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer