Jansrud møtte pressen i dag - skylder ikke på andre enn seg selv.
HER GÅR DET GALT: Kjetil Jansruds fall så ikke så dramatisk ut, men kneskaden den førte til, er det. Foto: SCANPIX/AP/Alessandro Trovati
RØKET BÅND: Jansrud måtte støtte seg til stavene på vei ut av målområdet. Foto: Bjørn Langsem / DAGBLADET.
SMILER IGJEN: Kjetil Jansrud orket ikke møte pressen i går, men i dag stilte han opp. I Liverpool-shorts. Foto: Bjørn Langsem/Dagbladet
Jansrud kom gående inn til de ventende journalistende, i Liverpool-shorts, for å fortelle om det siste halve døgnet. Det hadde vært mye snakk om forhold og utstyr på forhånd, men han 27-åringen ønsker ikke å skylde på det.
- Denne skaden hadde vært unngått hvis bare jeg hadde kjørt bedre på ski. Jeg følte meg bra på start, men ble overrasket over at sikten var dårlig og forholdene vanskelige, sier Jansrud.
- Jeg opplevde fallet som udramatisk, men kjente også at det var noe som ikke var som det skulle. Jeg trodde likevel ikke det var noe alvorlig, derfor var selvfølgelig nedturen stor da jeg fikk beskjed om at korsbåndet var røket og sesongen er over. På den annen side er dette en skade det er veldig lett å forholde seg til, siden tidsperspektivet er såpass klart, sier han.
Vil ikke gjøre som Jagge
Han var et av de store medaljehåpene før gårsdagens super-G, men under minuttet ut i løypa var både VM og sesongen over for 27-åringen.
Han hadde virket ukomfortabel helt fra startstreken, og plutselig mistet Jansrud kontrollen og falt.
Det så ikke stygt ut, men nede i målområdet måtte han bruke stavene til å støtte seg på. Noen timer seinere kom diagnosen: Røket fremre korsbånd og rundt ni måneder på sidelinjen.
Finn Christian Jagge kjørte med røket korsbånd da han var aktiv - det vurderte aldri Kjetil Jansrud.
- Det var ikke problemstilling jeg hadde tenkt på i det hele tatt, det går jo an, men det ville vært veldig dumt å kjøre med et svakt kne, sier han.
Ett år mer enn nok
Om ett år nøyaktig, er det åpningsseremoni i OL i Sotsji.
- Nå er det bare opp til meg å komme tilbake. Jeg tenker allerede på neste år, ett år bør være mer enn nok til å komme tilbake i toppform, sier Kjetil Jansrud.
Da pressen ble informert om alvoret i skaden i går ettermiddag, var Jansrud for emosjonell til å være med. Han sendte i stedet ut en pressemelding.
Nå venter en lang periode med opptrening for å bli klar for OL i Sotsji neste vinter.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (629 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (607 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems
Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer






