Tror ikke det blir noen VM-konge i Val di Fiemme.

Tips oss 2400
- Trolig blir det mange vinnere. Jeg blir godt fornøyd med ett individuelt gull og to for lag, sa Petter Northug på et pressetreff i Davos fredag.

Northug satte av et kvarter for norsk og svensk presse dagen før verdenscupløpene i Sveits.

Han går ikke lørdagens sprint, men er klar for det individuelle løpet søndag. Han mente VM-forberedelsene er gått etter planen.

- Det viktigste de siste dagene før VM er å finne roen og overskuddet, sa Northug, som alltid finner detaljer å jobbe med.

- Tekniske detaljer å jobbe med er det hele tiden. Er du sliten i kroppen, er det viktig at det stemmer, fortalte Northug, som har jobbet spesielt hardt med avslutningen.

Ønsker å gå alt

Den er viktig å holde ved like for Northug. Der har han tatt knekken på mange konkurrenter.

Fortsatt er det ikke klart hvor mange konkurranser han skal gå i VM i Val di Fiemme.

- Planer å gå alt, sa han. Gjør han ikke det, vet han ikke helt hva som skal velges bort.

- Alle distansene er interessante, mente Northug, som ikke trodde konkurrentene ville samarbeide imot ham på fellesstart.

I det siste har enkelte antydet at det vil bli samarbeide i feltet for å få opp farten for å hekte av Northug.

- Dette vet jeg ikke noe om. Jeg har iallfall ikke merket noe i år, sa han.

Ekkel høyde

Søndag skal han konkurrere i 15 kilometer klassisk i Davos.

- Det er en ekkel høyde. Det kan gi utslag. Derfor kan det blir forskjellige resultatlister her og i Val di Fiemme, mente Northug.

I Davos går løypene i rundt 1600 meter over havet. Mesteparten av de norske løperne kommer til Davos rett fra høydetrening i Seiser Alm i Italia.

Eldar Rønning og Martin Johnsrud Sundby har valgt andre VM-forberedelser hjemme i Norge. Derfor var de heller ikke i Davos fredag. De kommer rett fra lavlandet til helgens konkurranser i tynnluften.

Northug har vært i høyden lenge og er svært spent på hvordan dette slår ut søndag.

Men i VM-rute er trønderen.

(NTB)

I denne artikkelen
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (632 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (611 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (442 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer