Torun Lians «Victoria» er blitt en trygg film om farlig kjærlighet.
Neste gang jeg leste romanen, tenkte jeg at dette er Hamsuns hevn over den kjipe overklassen. Alle som står i veien for den store kjærligheten får sin straff, inkludert den skjønneste av dem alle. Hun tæres i filler innenfra fordi hun valgte slekten, æren og familiens ønsker framfor møllerens sønn (som likner litt på Hamsun i grunn). Utvilsomt en mer kynisk lesning.
Sensuell
Dette er Torun Lians tredje spillefilm og den første der manuset ikke er bygd på hennes egne bøker. Lian ble et kjent navn allerede tidlig på 90-tallet med «Frida»-bøkene, som ble både film og TV-serie. «Victoria» er en kort og kompakt roman, både innadvent og visuell, en utfordring å filmatisere. Mye kan leses inn i den og de lange sprangene i tid gir leseren rom til å spekulere og dikte med. Det samme gjør Victorias uberegnelige oppførsel. Dette er nyromantikkens lunefulle, uoppnåelige kvinne og debutanten Iben Akerlie får fram noe av dette, men spiller mest på sin sensuelle yndighet.
Møllersønnen Johannes (Jacob Oftebro) drar ut i verden og opparbeider seg kulturell kapital som anerkjent forfatter. Men han er ikke velstående nok til å kapre sin barndoms kjærlighet fra løytnant Otto, en fjott som verken Hamsun eller Lian har brydd seg om å gjøre interessant.
Lite villskap
I filmen har Johannes fått et rikere ytre liv i form av en gjeng bohemvenner som kommenterer hans tekster og diskuterer individets plass i litteraturen og slikt. Dermed likner Johannes mer på Hamsun, forfatteren og foredragsholderen. Det er et greit grep, men ikke så spenstig at det blir mer enn kunstnerromantisk koloritt mellom hovedpersonenes stjålne møter.
Filmen føles tryggere og mer konvensjonell enn de intense delene av romanen. Det må kunne kalles et paradoks: Vi ser med frigjort overbærenhet og en viss lengsel på de strenge omgangsformene og mentale korsettene man var tvunget til å leve med i gamle dager, men når Hamsun tar fullstendig av i sine drømmerier, velger vi en mer farefri «Downton Abbey»-trygghet framfor romanens hallusinerende stemninger.
Samtidig virker det for meg som om Lian langt på vei har laget den filmen hun og produsentene så for seg, en fortelling om tragisk kjærlighet i vakre omgivelser. Rytmen er fin, selv om flere av bifigurene er flyktig innom, særlig den siste halvtimen, der mye skal rekkes gjennom på det ytre plan.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (602 innlegg) Les mer

Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking
Muslimske Franck Ribery raser. (526 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems
Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer



