10 seire og 15 pallplasser for Tora Berger, som vant igjen lørdag.

Tips oss 2400
NY REKORD: Tiril Eckhoff går i mål til 6. plass og karrierebeste under kvinnenes jaktstart verdenscuprenn i skyting i Holmenkollen lørdag ettermiddag. Foto: STIAN LYSBERG SOLUM / NTB scanpix.

NY REKORD: Tiril Eckhoff går i mål til 6. plass og karrierebeste under kvinnenes jaktstart verdenscuprenn i skyting i Holmenkollen lørdag ettermiddag. Foto: STIAN LYSBERG SOLUM / NTB scanpix.

(Dagbladet): Hun er verdens suverent beste skiskytter, og tok lørdag sin 10. verdenscupseier for sesongen da hun vant jaktstarten i Holmenkollen.

Tora Berger var til slutt over halvminuttet foran toer Marie Dorin Habert.

Franske Dorin Habert og Anastasiya Kuzmina fra Slovakia var de eneste løperne som var mindre enn ett og et halvt minutt bak Berger i mål, til tross for at selv Berger måtte gå fire strafferunder i den sterke vinden i Kollen. 

Berger leder nå verdenscupen med hele 309 poeng på Darja Domratsjeva, som bommet hele ni ganger og ble nummer fem lørdag.

- Jeg hadde aldri forventa at det skulle bli sånn ved sesongstart, men jeg må jo bare være fornøyd, sier Berger.

Hun har vært på pallen i hele 15 av 20 løp så langt i år.

- Slik som i dag er jeg ikke helt fornøyd med de tre siste skyteseriene mine, og har ikke helt den samme formen som jeg hadde i VM. Men så lenge jeg klarer å gå jevnt og skyte greit er jeg tydeligvis topp tre likevel.

- Stas å vinne på hjemmebane



Nå innrømmer Berger, som med seieren lørdag sikret seg seieren i jaktstartcupen, at det skal bli vanskelig å ta fra henne sammenlagtseieren.

- Ja, jeg satt og talte litt på det. Nå er det seks løp igjen, så man kan maksimalt ta 360 poeng. Det er nesten sånn at jeg kan kutte ut de to siste ukene, ler Berger, før hun skynder seg å legge til:

- Men jeg kan vel ikke gjøre det heller.

Berger forteller at det var stas å vinne foran folkemengdene i Holmenkollen.

- Jeg merka veldig godt at det var mye folk som heia, det var veldig morsomt at det kom så mye folk.

Skiskytterdronninga er nå klar for søndagens fellesstart, som går over 12,5 kilometer.

- Det blir langt, men veldig spennende, sier Berger.

Rekord for Eckhoff



Tiril Eckhoff leverte en flott prestasjon da hun fredag ble nummer 15 på sprinten, og lørdag fulgte hun opp med en knallsterk 6. plass på jaktstarten.

- Det kunne ikke vært stort bedre, dette var kjempedeilig, sa 22-åringen til Dagbladet etter løpet.

- Det var digg å sette ny personlig rekord med 6. plass, dette var veldig bra, sier Eckhoff, som mener hun har mer å gå på.

- Løpet i går var bra, men jeg har alltid lyst til å bli bedre. Målet mitt nå er bare å fortsette. Jeg funnet litt selvtillit på skytinga, og det hjelper på.

Fanny Welle-Strand Horn gikk seg opp fra 29. til 25. plass, mens Jori Mørkve gikk seg opp fra 50. til 41. plass. Synnøve Solemdal og Ann Kristin Aafedt Flatland stod over på grunn av sykdom.
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (610 innlegg) Les mer

  • Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Muslimske Franck Ribery raser. (553 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer