Museum brant til grunnen i Napoli.

Tips oss 2400
TAPTE KLENODIER: Ski og votter brukt av polarhelten kan være tapt i brannen i Italia. Foto: SYGMA

TAPTE KLENODIER: Ski og votter brukt av polarhelten kan være tapt i brannen i Italia. Foto: SYGMA

Ski og votter brukt av Fridtjof Nansen samt 16 inuittgjenstander utlånt fra Frammuseet og Skimuseet kan ha gått tapt i en museumsbrann i Napoli i Italia.

Gjenstandene var utlånt til det italienske museet Citta della Scienza som brant ned til grunnen natt til tirsdag, melder NRK.

- Dette er trist. Jeg var på åpningen av utstillingen i Napoli, og det var et fantastisk samarbeid mellom Norge og Italia, sier kommunikasjonsdirektør Anne Rief ved Frammuseet.

Tapene er ikke bekreftet, men museet, som sto ferdig i 1996, ble helt overtent under brannen, og bare noen yttervegger er igjen av det store senteret på 12.000 kvadratmeter som blant annet huset museet. Håpet om at noen gjenstander kan ha overlevd brannen er derfor ikke stort.

Frammuseet hadde lånt ut 16 inuittgjenstander som Nansen tok med seg tilbake til Norge i 1889. Disse inkluderte blant annet votter, amuletter, kniver og isskraper.

Også Skimuseet lånte ut en ski til det italienske museet. Det er en av de skiene som Nansen benyttet for å teste gli-egenskaper under sin ekspedisjon på Grønland, og hadde, i motsetning til dagens ski, tre renner på undersiden.

- Vi har nesten ingen bevarte gjenstander fra disse polarferdene. Skien var forsikret, men har en egenverdi som det ikke kan settes en pris på, sier direktør Karin Berg ved Skimuseet til NRK.

(NTB)


John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • Her får syklisten nok av aggressive bilister og stopper midt i Oslo-trafikken

    Her får syklisten nok av aggressive bilister og stopper midt i Oslo-trafikken

    Men syklisten får full støtte fra jusprofessor. (1165 innlegg) Les mer

  • Menn jobber mest, kvinner klager mest

    Menn jobber mest, kvinner klager mest

    Menn har størst arbeidsbyrde, også når hjem og barn tas med. Men det vi hører om, er tidsklemte, dobbeltarbeidende kvinner. (634 innlegg) Les mer

  • Fjordman som offer

    Fjordman som offer

    Ingress (495 innlegg) Les mer

  • Narvesen skal selge pølser med krokodillekjøtt - dyrebeskyttelsen reagerer

    Narvesen skal selge pølser med krokodillekjøtt - dyrebeskyttelsen reagerer

    Forstår ikke behovet for Narvesens nye krokodillepølser. (438 innlegg) Les mer

  • Nettkampen mot nakensensur øker

    Nettkampen mot nakensensur øker

    Nekter for at nakenbading er porno. (367 innlegg) Les mer

  • Nå advarer myndighetene mot for mye laks

    Nå advarer myndighetene mot for mye laks

    Nytt offisielt helseråd fra i morgen. (355 innlegg) Les mer

  • - Ideen om en palestinsk stat er et blindspor

    - Ideen om en palestinsk stat er et blindspor

    Ministeruttalelse skaper sinne. (324 innlegg) Les mer

  • - NSA driver med «ulovlig» avlytting

    - NSA driver med «ulovlig» avlytting

    Ny sikkerhetsavsløring fra toppolitiker ryster USA. (314 innlegg) Les mer