Men nå har tiden kommet for å lede fremfor å følge, Lemaitre

Tips oss 2400
4

«Relativity 3»

  • Artist: Lemaitre
  • Plateselskap: Sony Music / Sony Music
 
EP: En blogger beskrev nylig Lemâitre som «gestaltpop», forstått som en helhet av distinkte egenskaper som må forklares utover delsummene av seg selv.

Det er delvis treffende: Helheten vi her må legge til bunn for den norske duoen er en hodestups frankofil beundring bestående av Justice, Daft Punk og Phoenix.

Vendinger, melodier og beats dratt ut av referanseverket til de franske popmestrene tolkes presist av den norske duoen, og de fire låtene på «Relativity 3» er alle muntre og smittende — om enn med en noe oppbrukt synthmetodikk over seg.

Låten som drar duoen opp mot gestaltpop framfor ren imitatorpop er «Cut To Black», hvor mindre påtrengende og lånt aksent gir plass for en mer egenartet signatur.

EP-trilogien som nå rundes av lover godt, men nå er det på tide å lede framfor å følge, Lemâitre — slik mestre skal.

Les Jan Omdahls intervju med Lemâitre - «Viktig å gi bort musikken» - her.
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (609 innlegg) Les mer

  • Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Muslimske Franck Ribery raser. (542 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer