For å ha satt idretten i vanry.
Det mener i alle fall lederen i påtalenemnda i Norges Idrettsforbund, Anstein Gjengedal i et intervju med procycling.no fredag.
Kjærgaard innrømmet omfattende doping i fjor høst. Som aktiv dopet han seg i en årrekke som medlem av det danske Chicky World-laget og deretter US Postal, der han kjørte sammen med Lance Armstrong.
Etter at karrieren tok slutt ble Kjærgaard sportssjef i Norges Cykleforbund, men i alle år, både som aktiv og sportssjef, benektet han kjennskap til doping.
Da bobla sprakk i fjor høst var han fortsatt sportssjef i sykkelforbundet, men ble umiddelbart permittert fra den jobben. Kontrakten hans gikk ut ved årsskiftet.
Styret i Norges Cykleforbund vedtok i siste del av januar å anmelde Kjærgaard for å ha satt idretten i vanry gjennom sin opptreden. I anmeldelsen ble det lagt ned påstand om ti års utestengelse fra idretten for Kjærgaards del. Dersom saken skulle ende med en så vidt streng straff, vil ikke Kjærgaard kunne drive med noen form for idrett organisert i idrettsforbundet i denne perioden, og han vil heller ikke kunne ha tillitsverv.
Anmeldelsen er levert, men foreløpig har ikke Kjærgaard gitt noe tilsvar. Han ønsker heller ikke overfor procycling.no å kommentere saken på det nåværende tidspunkt.
Det er foreløpig ikke fastsatt når denne saken kommer opp til behandling i domsutvalget.
(NTB)
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (679 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (633 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (258 innlegg) Les mer






