Synthpop-pionerene byr på lite nytt, men holder en fin standard på plate nummer tretten.
«Delta Machine»
- Artist: Depeche Mode
- Plateselskap: Sony Music
Slik sett er de aldrende synthkongen passe på plass i dagens musikkfauna, hvor band som Shout Out Louds sørger for at den kalde synthpopen får nødvendig påfyll av kulhetsfaktor. Da er det bare for David Gahan å olje stemmen, gre håret bakover og gjøre seg klar til å svinge hoftene på de store stadionkonsertene som venter i kjølvannet av «Delta Machine»-slippet.
Men er det noe galt i det? Er ikke Depeche Mode i sin fulle rett til å rulle ut kanonene de selv har vært kyndige arkitekter bak?
Svaret på det er selvsagt et ubetinget ja. Det medfører selvsagt noen slitasjeskader, men det gjør i alle fall det å være fan til en forutsigbar og betryggende affære, «Delta Machine» er nemlig i det fleste tilfeller en finfin plate på deres premisser og litt røffere i kantene enn på en stund.
Hør bare på åpningsporet «Welcome to My World». Det starter med ulmende, kjølige og smått industrielle elektronikamotiv mens Gahan proklamerer «welcome to my world / step right through the door / leave your tranquilisers at home / you don't need them any more». Men derfra tar det ikke lang tid før låten sveller opp i et klassisk Depeche Mode-refreng med all den grandiose synth-pomp og prakten det innebærer. Der har du egentlig gangen i hele platen summert opp i en og samme låt.
«Angel» følger opp i et enda hardere og mer industrielt spor, før «Heaven» demonstrerer etter alle kunstens regler hvorfor Depeche Mode er enere innen faget stadionsynthpop. Det handler selvsagt om melodilinjer som er like store i versene som i refrenget, og de sitter nødvendigvis som støpt med en eneste gang. Noe som også er tilfelle for melankolske «Shold Be Higher».
«Secret to the End» er Depeche Mode i det klassiske «Violator»-moduset, mens «Slow» og «Goodbye» er Depeche Mode i sitt mer bluesa hjørne.
Med andre ord, det er litt av hvert her, samtidig som de byr på lite nytt. Det formoder jeg er til å leve med for den tallrike menigheten, selv om «Delta Machine» neppe gjør den mye større.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (679 innlegg) Les mer

Muslimske Ribery ble dynket i øl
Varslet at han ikke ville akseptere det. (634 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

Russefeiringen - for hvem, egentlig?
Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (259 innlegg) Les mer







