Måkestad Bovim skulle egentlig vente til 2016.
- EN SJOKKSORG: Måkestad Bovim stilte modig opp for norsk presse for å fortelle at hun ble nødt til å droppe OL i London i fjor sommer. Foto: Heiko Junge / NTB Scanpix
I fjor høst fortalte hun til Dagbladet at hun gikk inn i en umiddelbar sorgprosess etter å ha blitt tvunget til å droppe karrierens kanskje største mål.
Men istedenfor å legge seg under dyna og la tiden gjøre jobben, tok hun tak. Og fire dager etter sorgprosessen startet, så var den over.
- Da skjedde det noe. Jeg var klar igjen. Jeg tror det hadde vært mye verre hvis jeg hadde blitt fortalt at jeg aldri mer kunne løpe, sa hun til Dagbladet.
Gravid
Noe av det som hjalp 31-åringen etter den enorme skuffelsen var å drive med andre ting.
Hun ga blant annet ut sin egen kokebok og i desember røpet hun på bloggen sin at hun var gravid.
Måkestad Bovim har tidligere sagt til Dagbladet at hun hadde planer om å vente med barn til etter OL i Rio i 2016, men i «SATS Magasin» forteller hun nå at det ikke tok veldig lang tid fra hun ble skadet, til hun ble gravid:
- Jeg har alltid vært familiekjær og har ønsket meg barn, men man vet aldri hvordan det blir å komme tilbake til toppidretten etter en graviditet. Derfor var planen å vente noen år. Da jeg ble skadet fikk jeg imidlertid muligheten til å revurdere planene. Tror jeg vurderte muligheten for å få barn i omtrent en halv dag før jeg ble gravid, sier Odda-jenta til treningssenterkjedens eget magasin.
Hun sier videre:
- Nå som jeg uansett måtte trene moderat er det jo perfekt å få barn i samme omgang. Jeg har fått muligheten til å trene meg opp og samtidig ta hensyn til barnet.
Sju uker igjen
Måkestad Bovim er gift med tidligere OL-seiler Frode Bovim (35).
På bloggen sin skrev hun denne uka at hun nå virkelig merker at det ikke er lenge igjen til hun skal bli mamma for første gang:
«Sju uker igjen. No kjenner eg at eg er gravid. Litt slitsomt å bøye seg ned for å knyte skoene ettersom magen kommer i veien og eg har hatt ein del kynnere som eg må ta hensyn til. Frode sier; du må bare gjøre alt i et litt roligere tempo. Men det er lettere sagt enn gjort når eg er vant til å holde oppe et ganske høyt tempo...» skrev hun på mandag.
Og hvis noen frykter at Norges beste mellomdistanseløper ikke har planer om å komme tilbake, er det bare å roe nervene.
Da hun annonserte at hun var gravid på bloggen sin i romjula, skrev hun nemlig at hun selvfølgelig fortsetter satsingen, men at familien skal med:
«Satsingen min har alltid vært et familieprosjekt. De neste årene kommer ikkje til å være noe unntak. Vi gleder oss alle til den spennende tiden fremover».
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (602 innlegg) Les mer

Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking
Muslimske Franck Ribery raser. (527 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems
Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer






