- Han er ved godt mot.

Tips oss 2400
MISTET KONTROLLEN: Jacobsen landet på 218 meter, men hadde dårlig balanse og falt. Foto: Grzegorz Momot / EPA / NTB Scanpix

MISTET KONTROLLEN: Jacobsen landet på 218 meter, men hadde dårlig balanse og falt. Foto: Grzegorz Momot / EPA / NTB Scanpix

VRED KNEET: 28-åringen er sendt til sykehus etter å ha skadet det venstre kneet. Foto: Grzegorz Momot / EPA / NTB Scanpix

VRED KNEET: 28-åringen er sendt til sykehus etter å ha skadet det venstre kneet. Foto: Grzegorz Momot / EPA / NTB Scanpix

STERKE SMERTER: Jacobsen skrek av smerte nede på sletta. Foto: Grzegorz Momot / EPA / NTB Scanpix

STERKE SMERTER: Jacobsen skrek av smerte nede på sletta. Foto: Grzegorz Momot / EPA / NTB Scanpix

(Dagbladet): Anders Jacobsen falt like etter landing da han hoppet for andre gang i monsterbakken i Planica i dag.

Han ble sendt rett til sykehus i Ljubljana for en undersøkelse som viste at han har røket korsbåndet.

- Han er etter forholdene ved godt mot, og er på vei tilbake til hotellet for å være sammen med resten av laget nå, sier landslagets sportssjef Clas Brede Bråthen til Dagbladet.

Bør rekke OL

Jacobsen skal etter planen opereres hjemme i Norge relativt raskt.

- Nå er alt gjort så det kan gjøres best mulig. Jeg overlater dette til det medisinske apparatet, som er det beste i Norge, sier Bråthen.

En korsbåndskade betyr vanligvis en rekonvalesensperiode på seks måneder, så neste års OL bør ikke være i fare for Jacobsen.

- Det har vi ikke rukket å tenke så mye på ennå, sier sportssjefen.

Under alpin-VM for en drøy måned siden ødela Kjetil Jansrud korsbåndet. Fallet til Jacobsen i dag liknet ganske mye på det som rammet Jansrud i Schladming.

- Kanskje de to kan bygge seg opp til noe stort til OL i Sotsji sammen. Det hadde vært veldig morsomt, sier Bråthen.

Vred seg i smerte

Nordmannen landet på 218 meter, men var i ubalanse og falt framover og rullet rundt etter få meter.

Landslagstrener Alexander Stöckl jublet først for det gode hoppet, men gleden snudde seg raskt til fortvilelse.

Jacobsen fikk en stygg vridning i kneet, og 28-åringen vred seg i smerte mens han lå nede.

Legehjelpen kom raskt til, og Jacobsen ble etterhvert lagt på båre. Han fikk også satt på nakkekrage før han ble fraktet ut av unnarennet.

Jacobsen vinket til publikum på vei ut.

Rennet ble vunnet av Gregor Schlierenzauer, hans 50. triumf i verdenscupen.

Peter Prevc fra Slovenia ble nummer to, mens polske Pjotr Zyla kapret den siste pallplassen.

Andreas Stjernen ble beste norske på 7. plass.



I denne artikkelen
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (613 innlegg) Les mer

  • Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Muslimske Franck Ribery raser. (564 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer