Større kontraster på noen få mil skal du lete lenge etter.

Tips oss 2400
SOL OG VARME: Ennå ikke helt varmt i vannet, men sola tar. Du kan ha tærne i sand om morgenen og base i snø et par timer seinere. Her fra stranda Pedregalejo utenfor Malaga. Foto: NINA HANSEN

SOL OG VARME: Ennå ikke helt varmt i vannet, men sola tar. Du kan ha tærne i sand om morgenen og base i snø et par timer seinere. Her fra stranda Pedregalejo utenfor Malaga. Foto: NINA HANSEN

SIERRA NEVADA

• Fjellkjede i Andalucía i Spania, cirka fire mil fra Granada og 150 kilometer fra Malaga.

• Har det høyeste fjellet i Fastlands-Spania, Mulhacén, 3479 meter over havet.

• Europas sørligste skianlegg. Sesongen i år forlenget til 5. mai. Fram til 14. april full drift, deretter åpent hver helg.

• Stort skianlegg med heiser og hoteller. Kveldskjøring lørdag kveld.

• Heldagskort (kveldskjøring inkludert): 50 euro (cirka 370 kroner)

Kilder: Wikipedia og sierranevada.es

    Se større kart Sierra Nevada

    Værmelding for Sierra Nevada

    I dag I morgen Torsdag Fredag
    Enkelte regnbyger med torden, perioder med sol12°HalvskyetHalvskyetLett regn

    Flere reisesaker på db.no/reise.

    (Dagbladet): Starte dagen på stranda og suse ned bakkene på ski etter lunsj? Fullt mulig. Større kontraster på noen få mil enn i Andalucia skal du lete lenge etter.

    Oppunder Sierra Nevada ligger det nå så mye snø at sesongen er forlenget til mai.

    Europas sørligste skisted har også kveldskjøring. Lørdagskvelden kan du tilbringe i bakken før du tar barrunden, på skistedet eller kanskje på en flamencobar nede i Granada, en halv time unna.

    To verdener

    Høyfjellet virker fjernt når flyet sirkler over Middelhavet før landing i Malaga.

    - Vi fikk nesten sjokk over hvor kort det var å komme til fjellet. Fra kysten tok det oss en time og førti minutter, forteller Lars Martinsen (47).


    Han og samboeren, Mona Kirkestuen (51), kjøpte nylig leilighet i nærheten av Nerja på kysten. For noen uker siden bestemte de seg for å prøve kombinasjonen kystliv og høyfjell.

    - Vi ble positivt overrasket og har allerede bestemt oss for en ny tur, forteller Martinsen.

    Mye for pengene

    Martinsen og samboeren bodde på femstjerners hotell med frokost for rundt fire hundre kroner natta pr person.

    Stolheisen gikk rett utenfor hotellet. Lunsjen inntok de i bakken.

    - Heller ikke det var dyrt. Og her snakker vi kelnere og hvite duker, forteller Martinsen.

    Ukjente perler

    Den korteste avstanden mellom fjell og kyst er via Granada og ned til Salobreña, en sjarmerende og for mange ukjent strandby. Rundt Salobreña ligger en rekke småbyer, blant dem Nerja, og mange små hotellperler.

    Mellom høyfjellet og kysten ligger Las Alpujarras, et fjellområde hvor du finner både garva fjellfolk og kunstnere.

    Her kan du gå i fjellet, ri fra landsby til landsby eller bare vandre rundt mellom arabiskinspirerte hvite hus, før du setter nesa mot kysten og tar på deg shorts.

    Er du ikke avhengig av skoleferien, får du tur-retur Malaga for under tusenlappen i mars og april.
    John Arne Markussen

    Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

    Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

    Debattregler

    Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (613 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (575 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (438 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer