Får støtte av flere tidligere kollegaer.
GAMLE VENNER: De to vennene har en lang historie. Her ser de at at Sandjefjord tar NM-tittelen sammen med kong Harald. Foto: Morten Holm / SCANPIX
GODE VENNER: Tor Lian hadde god kontakt med Niels Hertzberg. FOTO:REUTERS/Oleg Popov
MISTENKELIG DØDSFALL: Marit Breiviks ektemann Niels Hertzberg (innfelt) døde 1. mars i år under en ferietur i Brasil. Nå har brasiliansk politi startet etterforskning av dødsfallet. Foto: NTB Scanpix, Norges Håndballforbund
Karl-Arne Johannessen, håndballpresident og nær venn av Hertzberg, er i sjokk etter oppslagene. Han er sikkert på at det ikke ligger noe kriminelt bak dødsfallet.
- Det er utenkelig at det har skjedd noe kriminelt. At politiet nå etterforsker saken er en standard prosedyre, sier Johanessen til Dagbladet.
Sikre kilder
Johannessen har vært i kontakt med flere personer nært paret de siste dagene. Og han er ikke i tvil.
- Jeg har sikre kilder på at det ikke har skjedd noe galt, og sitter på hele hendelsesforløpet etter fallet, forklarer Johannessen til Dagbladet.
Etter det Dagbladet erfarer, var Hertzberg bevisst i timene etter fallet. To venner, som bodde i det samme private leilighetskomplekset som Hertzberg, var også med han i de timene, uten at noen av dem skal ha blitt fortalt at noen hadde påført Hertzberg skader.
Vet du hvem som var sammen med Hertzberg etter fallet?
- Det vil jeg ikke si noe om, sier håndballpresidenten.
Lite hyggelig
Tor Lian, tidligere president i den europeiske håndballforbundet, kjente Hertzberg i over tjue år. Han liker ikke dagens oppslag.
- Det er lite hyggelig å få sånne mistanker i etterkant, sier Lian.
Tror du det kan ha skjedd noe kriminelt?
- Det er ikke mitt sterke felt. Men jeg er i hvert fall helt sikker på at Niels ikke var innblandet i noe. Det må ha vært noen som har overrasket ham hvis det har skjedd noe, sier Lian, som presiserer at han ikke har hørt noe konkret om situasjonen som utspilte seg i Brasil.
Tenker på Marit
Roar Bogerud satt i hovedstyret i Håndballforbundet, og var lagleder både for herre- og damelandslaget, mens Niels Hertzberg var aktiv i Håndballforbundet
Bogerud, som nå er leder i Buskerud Idrettskrets, beskriver Hertzberg som en god venn og en ildsjel, som han har hatt god kontakt med.
- Det er forferdelig at han gikk bort. Niels var fortsatt ung og sprek, sier han på telefon med Dagbladet. Bogerud vil ikke spekulere i detaljene rundt bortgangens av hans gamle kollega og venn.
- Det er tragisk nok at han er borte. Niels betydde så mye for norsk håndball, og løftet det opp til en stor idrett nærmest på egen hånd, sier Bogerud.
- I dag går tankene til Marit (Breivik red.anm.) og resten av familien. Noe mer vil jeg ikke kommentere.
Dagbladet har vært i kontakt med flere som hadde styreverv med Hertzberg. Ingen ville kommentere saken.






