Burlesk poesi fra Lisa Aisato.

Tips oss 2400

«Fugl»

  • Forfatter: Lisa Aisato
  • Oversetter:
  • Forlag: Gyldendal
 
ANMELDELSE: Hun blir omtalt som vårt nye stjerneskudd, illustratøren, billedkunstneren og barnebokforfatteren Lisa Aisato. I Dagbladet er hun kanskje mest kjent som illustratør til Håvard Tjoras lørdagsspalte. Hun er brageprisnominert med «Don Fritjof», skrevet med Anna Bache-Wiig. Hun har illustrert suksess-serien om trollet Tambar, med Sven Åge Bringsværd. Og hun har laget den Kritikerprisnominerte «Odd er et egg»: Om engstelige lille Odd som er så redd for at hodet skal knuses, men når han forelsker seg blir hodet hardkokt og alt såre vel.  

Original vri

«Fugl» har også en surrealistisk vri. Den handler om en rødhåret liten jente som bor med sin snille bestefar. Jenta lengter seg langt, langt bort fra den mørke og kalde vinteren, og drømmer om å bli en fugl. Da kan hun fly med dem mot varmen, når høsten kommer. Men fuglene vil ikke ha henne med. Hun er jo et menneske.  

Ikke et ukjent bilde med andre ord. Å kunne fly som fuglen... Men Aisato har en original vri. Den lille jenta ønsker så sterkt å bli en fugl at hun hvert år blir mer og mer fugleliknende. Hun klipper av seg det røde håret, hun lager seg et nebb, magen eser ut, øynene blir større og større. Tilslutt gror det fjær ut av kroppen hennes, og hun får vinger. Endelig får hun fly med fuglene sørover når den kalde vinteren kommer. Bestefaren sitter igjen med tårer i øynene, og gleder seg til hun kommer tilbake til våren.  

Storyen fremstår som så riktig og poetisk at boka kan virke kjedelig. Men Aisato er en fantastisk billedkunstner med en særegen blanding av det vakre og følsomme - og det burleske og groteske.


Som når hun fremstiller vinteren, med de skumle og fiendtlige nesten hekseaktige voksne ansiktene som er pakket inn i vinterklær. Eller da den lille jenta sitter der med digre øyne og barbert hode, og ser ned på den store magen sin der fjærene begynner å gro ut. Den er vanvittig morsom, burlesk og utrolig nok også vakker.    

Aisato har selv sagt at boka handler om barn som ikke passer inn, og at modellen er en jente i klassen hennes som hun ikke ville leke med. Akkurat den ensomheten kommer ikke så godt frem i denne fortellingen, der selve storyen er nokså diffus.  

Sånn sett er dette først og fremst en kunstbok, til vel så stor glede for foreldrene som barna
.

En fantastisk kunstbok, der hver illustrasjon er et kunstverk.
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (602 innlegg) Les mer

  • Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Muslimske Franck Ribery raser. (521 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer