... er skildret i Baltasar Kormákurs «Dypet».

Tips oss 2400
5

«Dypet»

  • Orginaltittel: «Djupid»
  • Regi: Baltasar Kórmakur

Se våre siste filmtrailere

FILM: Jeg er ikke bekymret for islendingene. Etter å ha sett «Dypet» og blitt minnet om hvilke naturkrefter som omgir sagaøya, kan man litt sleivete si at finanskrisen må ha vært en middels influensa og at de hvitsnippete syndebukkene var lettere å hamle opp med enn kaldt hav og glødende lava.

Snakk om kontraster! Gulli (Ólafur Darri Ólafsson) var liten gutt da Vestmannøyene ble rammet av sitt andre store utbrudd i 1973 og de 5000 innbyggerne måtte evakueres. Vi får vite mye av dette gjennom tilbakeblikk, mens selve filmen starter i 1984, med en gjeng fiskene på fuktig bytur. Gulli og kollegene er en sammensveiset gjeng og vi blir med dem hjem for å sove ut rusen noen timer, før de må å dra på jobb, grytidlig. Et tjukt islag dekker fiskebåten, men i messa er det varmt og lunt og fylt med mandig stank.

De legger i vei i vinterkulda - og skuta går under.

Oppslukende

Selv så jeg filmen uten å vite noe som helst, annet enn at et «mirakel» muligens ville finne sted. Men, hva mer? Skulle alle seks drukne? Ville hele mannskapet dukke opp flere uker etter forliset, i live, men ikke helt seg selv? Eller ville de lage sin egen magiske verden der nede i dypet - på den andre siden? Kanskje ikke, i og med at filmen bygger på en sann historie, noe som belegges med TV-intervjuer fra 1984.

Baltasar Kormákur er god på å etablere figurene. Dermed blir forliset i dobbel forstand oppslukende og viser at Kormákur hører naturlig hjemme i actionsjangeren. Det bør ikke overraske noen at han nettopp har ferdigstilt sin andre film i Hollywood (begge med Mark Wahlberg, som for øvrig var med på et annet, mye omtalt forlis, «The Perfect Storm»).

Får juling

Det er Kormákurs fortjeneste at forliset i «Dypet» kjennes på kroppen. Han bruker landskapet, elementene, vintermørket og de bakfulle, sympatiske fiskerne til å dra oss inn i dramaet. Men det er Ólafsson som er selve urkraften. Han ligger i det iskalde vannet og tenker på vulkanutbrudd. Han får juling av sjøen, han ber Fader vår og han får oss til å le høyt mot slutten av filmen. Det er «enkelt» fortalt, men kraftfullt.
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (602 innlegg) Les mer

  • Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Muslimske Franck Ribery raser. (525 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer