Ulrich Seidl viser frem forbudte lengsler som naturlige og forståelige i «Paradis: Håp».

Tips oss 2400
4

«Paradis: Håp»

  • Regi: Ulrich Seidl

Se våre siste filmtrailere

FILM: Melanie (Melanie Lenz), en trettenårig jente med stor mage og melkeaktig myke lår og overarmer, kjøres taust avgårde av tanten sin. Som alltid i filmene til regissør og manusforfatter Ulrich Seidl har publikum følelsen av å være på vei til et over gjennomsnittet ubehagelig sted, der tabuer går i oppløsning og driftene rår.

Farlig begjær


I de to foregående filmene i «Paradis»-trilogien har forutanelsen stemt: «Paradis: Kjærlighet» ble med Melanies mor Tereza på sextur til Kenya og «Paradis: Tro» fulgte den fanatisk religiøse tantens vei inn i klosteraktig isolasjon. Melanie er på vei til en slankeleir for ungdom, en steril institusjon i bleke nyanser av grått og grønt som viser alle tegn til å tiltrekke seg folk av feil slag. Treneren med den skingrende fløyten elsker å bjeffe til tenåringer.

Men det er den androgynt pene legen i femtiårene (Joseph Lorenz) som fanger Melanies interesse. Plutselig har hun stadig litt vondt et eller annet sted. Legen, på sin side, er ikke så avvisende som han burde være.

Tittelen på Seidls trilogi henspiller på et sted menneskene ble jaget vekk fra mot sin vilje, men østerrikerens Eden er et sted man oppholder seg med blandede følelser. Det kan være vanskelig å holde blikket på lerretet mens handlingen sakte og ufortrødent beveger seg i en retning den ikke bør gå.

Nådeløs og humanistisk


Seidl skraper borti sider ved det menneskelige som man ikke liker å tenke på at finnes. Han setter seg ikke til doms over menneskene, men registrerer fra lang avstand, med sine foruroligende urørlige, strengt symmetriske bilder, hva som skjer når forskjellige behov, instinkter og interesser møtes.

Det tjener ham til ære at han aldri dømmer. Han blir kalt nådeløs, fordi han er så ufravendt, men kan også sees på som dypt humanistisk i sin insistering på at også Terezas forbindelser med mannlige prostituerte og legens dragning mot Melanie er en del av kartet over det kuperte terrenget som er menneskelige lengsler, at det er mulig å forstå selv for den som misbilliger.

I «Paradis: Håp» stopper han forresten tidligere enn i de to foregående filmene, han lar ikke seg, eller oss, skli så langt ned i søla som tidligere. Like greit, i grunn.

Ikke grublegrunn


Seidl er viktig på grunn av det han viser frem. Men han gjør ikke så mye mer enn å peke. «Paradis: Håp» gir ikke grobunn for videre grubling slik uforglemmelige filmer gjør. Egentlig er det en ganske enkel, rettlinjet fortelling, om noe som skjer på filmen og i verden utenfor. At den gir så lite bakgrunnsinformasjon, gir så få forklaringer, er en styrke, men også en svakhet. Det blir mindre å ta tak i for sultne hoder.

Men det er deilig bare å se de boblende samtalene mellom Melanie og venninnen Verena (Verena Lehbauer), som utveksler romantiske og seksuelle erfaringer og håp. Sistnevnte er flere enn førstnevnte.

Freidige jenter


Overvektige barn skildres ofte i mediene som usikre ofre for et skjønnhetsfanatisk samfunn, men disse jentene er fnysende, freidige, blottet for motivasjon, respektløse overfor reglene, smugfestere og ihuga skulkere. Seidls gode håndlag med amatørskuespillere gjør scenene mellom de to levende og naturlige, og det er umulig ikke å tenke på hvor langt det er mellom hver gang noe tilnærmet like troverdig er å se på norsk film.

Slik blir Seidls lukkede verden svært livsnær. Innerst har institusjonen et hardt dunkende hjerte.
I denne artikkelen
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (602 innlegg) Les mer

  • Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Muslimske Franck Ribery raser. (525 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer