Lovende krimdebut fra Lars Mæhle, men ikke uten skavanker.

Tips oss 2400

«Den mørke porten»

  • Forfatter: Lars Mæhle
  • Forlag: Samlaget
 
ANMELDELSE: Den prisbelønte barne- og ungdomsforfatteren Lars Mæhle debuterer som krimforfatter for voksne.

Det er en lovende debut, både språklig og plottmessig. Mæhle har forsynt seg grovt av sjangeringrediensene og serverer en historie som inneholder nær salgt alt man kan forvente av bøker i denne sjangeren:

Kvinnelig hovedperson med kampsport som spesiale. Rituelle drap i kirker. Kryptiske budskap fra gjerningsmannen etterlatt på ofrene. En dulgt fortidshistorie. En mystisk skikkelse kalt «Generalen».

Her finnes også en pensjonert psykiatriprofessor som bistår den kvinnelige hovedpersonen via Skype. Ikke ulikt hjelpen Jodie Foster fikk av Anthony Hopkins i «Nattsvermeren». Og vi vet jo alle hvor godt det funket.  

Larger than life

Den voldsomme appellen denne krimsjangeren har hatt etter «Da Vinci-koden», henger antakelig sammen med at handlingen nesten alltid overgår virkeligheten. En ganske alminnelig etterforsker kastes inn i et mysterium der alt er larger than life.

For psykolog Ina Grieg starter det med at hennes elsker blir funnet drept i Nittedal kirke.

Fem år senere blir et nytt offer funnet i klosterruinene i Maridalen, drept på nøyaktig samme måte.

Politiet og Ina Grieg forstår raskt at de har med en seriemorder å gjøre, og det er her handlingen i romanen starter: Hvem er drapsmannen? Hva er motivet hans? Hvem blir neste offer?  

Ned i hverdagen

Det er selvfølgelig ren underholdning, og det fungerer fint som nettopp det, i hvert fall i store deler av romanen. Mæhle har en historie han vil fortelle, den er kompleks, men han har god kontroll på den.

Den største svakheten ved  «Den mørke porten» er at den inneholder for mange partier hvor Mæhle forlater drapsgåten og lar seg trekke ned i hverdagen til Ina Grieg og hennes lille familie: Tvillingdøtre på fire og en særdeles myk ektemann.

Drapsgåten ville vært mer enn nok for henne. Når hun i tillegg får et familieliv å bekymre seg for, flyttes fokuset fra noe spennende til noe temmelig kjedelig og nerven i historien svekkes betraktelig.

Likevel: Mer en godkjent debut fra Mæhle. Og begynnelsen på en serie det blir interessant å følge videre. 
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (602 innlegg) Les mer

  • Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Muslimske Franck Ribery raser. (521 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer