I dag åpner Marcel Leliënhof fotoutstilling. Se bilder her.

Tips oss 2400
LUKKET MILJØ:  Da fotografen bestemte seg for portrettere en MC-klubb, valgte han HA ettersom det er den største og den vanskeligste å få innpass i. - Jeg vil vise at dette ikke er en gruppe endimensjonale mennesker, noe de ofte framstilles som i media, men mangefasetterte og vanlige mennesker. De gifter seg, får barn og handler på supermarkedet som alle andre, sier Leliënhof. Foto: Marcel Leliënhof


Foto: Marcel Leliënhof

LUKKET MILJØ: Da fotografen bestemte seg for portrettere en MC-klubb, valgte han HA ettersom det er den største og den vanskeligste å få innpass i. - Jeg vil vise at dette ikke er en gruppe endimensjonale mennesker, noe de ofte framstilles som i media, men mangefasetterte og vanlige mennesker. De gifter seg, får barn og handler på supermarkedet som alle andre, sier Leliënhof. Foto: Marcel Leliënhof Foto: Marcel Leliënhof

PÅ JOBB:

I forrige uke var det begravelse for et profilert norsk HA-medlem i Oslo Domkirke, og Marcel Leliënhof var til stede for å ta bilder. Foto: Lars Eivind Bones / Dagbladet

PÅ JOBB: I forrige uke var det begravelse for et profilert norsk HA-medlem i Oslo Domkirke, og Marcel Leliënhof var til stede for å ta bilder. Foto: Lars Eivind Bones / Dagbladet

Marcel Leliënhof

• Født 15. april 1966 i Rotterdam, Nederland. Oppvokst i Bergen.

• Norsk fotograf. Utdannet i fotografi og reklame i London på 80- og 90-tallet.

• Har jobbet som profesjonell fotograf siden 1993, og er blitt en av landets mest kjente.

• Gitt ut flere bøker, og holdt en rekke utstillinger over hele landet. Fått flere utmerkelser, blant annet Gullblyanten.

• Gift med artisten Mia Gundersen.

• Aktuell med en fotoutstilling fra innsida av HA-miljøet under årets Nordic Light-festival, som åpner i dag.

ÅPNER I DAG:  Nordic Light-festivalen i Kristiansund åpner i dag, og Marcel Leliënhof er en av flere fotografer som stiller ut. Han har vært på innsida av Hells Angels-miljøet, og stiller ut 33 bilder.
 Foto: Marcel Leliënhof

ÅPNER I DAG: Nordic Light-festivalen i Kristiansund åpner i dag, og Marcel Leliënhof er en av flere fotografer som stiller ut. Han har vært på innsida av Hells Angels-miljøet, og stiller ut 33 bilder. Foto: Marcel Leliënhof

PÅ INNSIDA:  Over tre år har det tatt på Marcel Leliënhof å komme på innsida av motorsykkel-klubben. Foto: Marcel Leliënhof

PÅ INNSIDA: Over tre år har det tatt på Marcel Leliënhof å komme på innsida av motorsykkel-klubben. Foto: Marcel Leliënhof

BLIR BOK:  Utgangspunktet for bildene er ei bok, som skal komme våren 2014. Leliënhof har jobbet med prosjektet i over tre år. Foto: Marcel Leliënhof

BLIR BOK: Utgangspunktet for bildene er ei bok, som skal komme våren 2014. Leliënhof har jobbet med prosjektet i over tre år. Foto: Marcel Leliënhof

GIFT I OVER TI ÅR:  Mia og Marcel giftet seg i Stavanger domkirke i 2002, og bor i dag i Oslo. Foto: Stella Pictures

GIFT I OVER TI ÅR: Mia og Marcel giftet seg i Stavanger domkirke i 2002, og bor i dag i Oslo. Foto: Stella Pictures

(Dagbladet): - Når det kommer til stykket, er folk folk. Vi har alle opp- og nedturer, og vi har alle ansvar for våre handlinger. Disse menneskene har valgt et annerledes liv, som ikke er innenfor A4-modellen, sier Marcel Leliënhof til Dagbladet og fortsetter:

- Og det er en menneskerett. Det er ikke forbudt å være Hells Angels-medlem.

I dag åpner årets Nordic Light-festival i Kristiansund, hvor rundt 20 fotografer stiller ut sine verk. Marcel Leliënhof er en av dem.

Han har dokumentert Hells Angels-miljøet (HA) fra innsida, og stiller ut 33 bilder.

- Det har vært veldig mange meninger om prosjektet, og ikke alle har vært hyggelige. Mange tror jeg prøver å lage et glorifisert bilde av Hells Angels. Det er ikke det mitt prosjekt handler om. Heller ikke å dømme mennesker, men å dokumentere, sier den anerkjente fotografen.

Utstillingen er en forsmak på boka som kommer neste vår, hvor Hugo Lauritz Jenssen skriver teksten. Prosjektet har de jobbet med i 3,5 år, og fortsetter ut 2013.

Godkjent

MC-miljøet er kjent for å være lukket, og fotodokumentasjonen fra innsida er godkjent på høyeste hold.

- Det har vært en veldig demokratisk prosess — en medlem er en stemme. Først ble dette tatt opp på et Norges-møte, så i et Europa-møte. Alle chapter (HA-avdelinger, red.anm.) har nå godkjent prosjektet. Det har tatt tre år, og det gjøres så grundig fordi de vil beskytte seg selv grunnet gamle fordommer, sier Leliënhof.

Fotografen har jobbet med bildene mens han har ventet på grønt lys. Han har reist landet rundt, og besøkt alle de åtte avdelingene i Norge.

- Ingen betenkeligheter

Bildene er portretter, og han har blant annet fotografert klubbhus, tatoveringer, bryllup, begravelser og familier.

- HA-miljøet er kjent for tung kriminalitet. Har du hatt noen betenkeligheter med å gå inn i dette miljøet?

- Nei, det har jeg ikke. Jeg har jobbet i mange miljøer, og mennesker gjør tabber. Hvis det skulle stoppet meg, er det nesten ikke noe jeg kan ta bilder av. Dette er en gruppe som er en del av samfunnet som alle andre, sier Leliënhof og fortsetter:

- Man har jo lest veldig mye om HA, og jo mer man blir fortalt, jo mer tror man på. Noen er straffedømte, men ikke alle, og slik er det også ellers i samfunnet. Å ikke kunne dokumentere en spesiell gruppe, blir tåpelig, så lenge man ikke glorifiserer.

- Så du mener det er riktig å vie stor oppmerksomhet til en gruppe man vet lever på kant med loven?

- Vi lever i et fritt samfunn med talefrihet og stemmerett. Jeg kan gjøre de prosjektene jeg vil, så lenge de ikke skader andre. Selv om du er straffedømt, så har du gjort opp for deg når du har sonet. Dessuten er ikke alle dømt, sier Leliënhof.

- Truet med å bli fratatt 250 000 kroner

Daglig leder for festivalen, Anne Lise Flavik, har ingen betenkeligheter med å vise bildene, og ønsket en utstilling som provoserer. I forlengelsen av bildene, ønsket hun en paneldebatt med blant andre HA-medlemmer. Det blir det ingenting av.

- Fylkesrådmannen truet med å trekke tilbake penger som Nordic Light allerede hadde fått om vi gjennomførte debatten. De pirker i ytringsfriheten, og jeg føler meg kneblet, hevder Flavik.

Hun hevder trusselen ble framsatt på telefon, og at det er 250000 kroner festivalen allerede hadde fått i bevilgninger de ble truet med å miste.

- Vi kunne ikke miste pengene, og måtte trekke debatten. I stedet blir den erstattet med en mer fotofaglig debatt. Dette irriterer meg grønn, vi lever i et demokrati, sier Flavik.

- Vi er ikke ute etter å rosemale Hells Angels, og hadde sagt til dem som skulle komme at det også ble ubehagelige spørsmål. Vi ville ha en debatt, og er ikke interessert i å bare vise solnedganger over Atlanterhavsveien.

Styreleder Lars Liabø i Nordic Light hevder at også han ble oppringt med ulike reaksjoner etter at paneldebatten ble kjent, men at han ikke ble truet med at pengene skulle bli kuttet. Han hevder også at personer som skulle være en del av debatten trakk seg, slik at det ikke lenger var grunnlag for arrangementet.

Fylkesrådmann i Møre og Romsdal fylkeskommune, Ottar Brage Guttelvik, bekrefter overfor Dagbladet at de har vært i kontakt med Nordic light.

- Jeg har snakket med dem som eier, og vi har ofte oppfølgingsmøter med organisasjonene vi er involvert i, sier Guttelvik.

Han ønsker ikke å kommentere noe rundt påstanden om at festivalen ble truet med å miste støtte.