Like fullt er Ask Embla noe polert skit.

Tips oss 2400
2

«Northern Light»

  • Artist: Ask Embla
  • Plateselskap: Eccentric / Sony Music
 

ALBUM: Sammen og hver for seg har norske Ina Wroldsen Ellwood og islandsk-svenske Arnthor Birgisson levert låter til flere av verdens største popnavn de siste årene. (Wroldsen er også en av tre bak Adeléns MGP-slager «Bombo».) Det er gøy.

Dessverre opererer de innenfor et skikkelig kjipt segment, også på egen hånd: På «Northern Light» går det i generisk dancepop og mer eller mindre urbane ropesynthballader.

Hit-håndverkere


Musikken har en gjennomført innpakning av sin tid, og det er lite å innvende på hit-i-2013-håndverket i singlene «I Fell In Love» og «Cry Baby».

Det hjelper bare så lite når det låter skrekkelig.

Tunge, stikkende synther pøser på over beats som er så flate at de snur seg i grava, det hele toppet med skarp kraftvokal.

Rope-vokal


Wroldsen kan jo synge, men gjør det ropende og anstrengt, og som så mange hardtarbeidende flinkiser prøver hun litt for mye. Men langt verre er det når «finessene» overlates til stygg autotuning («Crashing Down», blant annet).

Melodiene i roligere «Wires» og nevnte «September» viser at Ask Embla også kan treffe noe fint. Med en mykere produksjon og mer elegant vokal hadde vi vært der, men da hadde nok andre krefter måttet til.
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (679 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (634 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (296 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (259 innlegg) Les mer