Gerard Butler redder verden i den brutale og pinlig underholdende «Olympus Has Fallen».

Tips oss 2400
4

«Olympus has Fallen»

  • Regi: Antoine Fuqua

Se våre siste filmtrailere

FILM: Antoine Fuqua lager ikke kjedelige filmer. Hans forrige opus, «Brooklyn?s Finest» var en mørk, oppslukende fortelling om politifolk og verken «Shooter», «King Arthur» eller «Training Day» kan, på tross av sine svakheter, kalles kjedelige. De holder spenningen ved like og lar ikke publikum tenke på annet enn det mer eller mindre sannsynlige dramaet som foregår på lerretet.

Dette er et talent kinogjengere setter pris på. Følgelig er også Hollywood takknemlig. Det handler om håndverk og en evne til å gjøre til dels latterlige historier spennende fra begynnelse til slutt. «Training Day» holdt hele veien, mens «Shooter» gikk tom for krutt litt før klimaks. «Olympus Has Fallen» tråkker i salaten gang på gang, men jeg vil likevel vite hvordan det går til slutt.

Massivt angrep


Det starter med en dramatisk introduksjon av president Asher (Aaron Eckhart) og hans kompis og livvakt Mike Banning (Gerard Butler) på Camp David. 18 måneder seinere melder mediene at Nord-Korea hisser til bråk og den sørkoreanske statsministeren kommer på krisebesøk til Det hvite hus. Når statslederne har satt seg til rette i det ovale kontor, kommer angrepet. Det er massivt, det utføres i flere etapper, mange tjenestemenn og -kvinner ofrer sine liv - og det er stor underholdning.

Etter angrepet, der spesialeffektene ikke hentes fra øverste hylle, er filmen stort sett en innendørs affære. Presidenten og hans medarbeidere er sendt ned i bunkeren, mens Morgan Freeman, Angela Bassett og Robert Forster sitter i Pentagon og reagerer med forferdelse og krisedårlige replikker på det som skjer på monitorene.

Kraftpatriotisk


Dermed er det opp til Gerard Butler å redde presidenten, USA og hele den frie verden. Han klarer seg betrakelig bedre enn i de romantiske komediene han har forvillet seg inn i de siste årene, men han er ingen Bruce Willis. Den paramilitære mesterhjernen bak angrepet, spilt av Rick Yune, er også passelig troverdig.

Likevel blir det aldri kjedelig! Det synes jeg er bittelitt pinlig, men jeg skammer meg ikke. Så, skal du la deg underholde av én latterlig patriotisk actionfilm med kraterstore hull i plottet, må det gjerne være denne.
I denne artikkelen
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (602 innlegg) Les mer

  • Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Muslimske Franck Ribery raser. (525 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer