Jens Stoltenberg snakker om Siv Jensen og Erna Solberg.

Tips oss 2400
FORFØRERISKE?: Forsøker de å forføre norske velgere bak hans rygg? Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) Advarer mot løftene om pengebruk fra en eventuell borgerlig regjering der Erna Solberg (H) og Siv Jensen (Frp) har nøkkelen til pengebingen. Foto: Lise Åserud / NTB scanpix

FORFØRERISKE?: Forsøker de å forføre norske velgere bak hans rygg? Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) Advarer mot løftene om pengebruk fra en eventuell borgerlig regjering der Erna Solberg (H) og Siv Jensen (Frp) har nøkkelen til pengebingen. Foto: Lise Åserud / NTB scanpix

(Dagbladet): Jens Stoltenberg (Ap) nekter å høre på oljepengekritikk fra Høyreleder Erna Solberg, så lenge hun vil i regjering med Siv Jensen (Frp).

- Siv Jensen har som sitt prosjekt å sprenge handlingsregelen, sier statsminister Jens Stoltenberg, og viser til Frp's offensive ambisjon for oljefondet dersom partiet kommer i posisjon etter valget i september.

Han advarte derfor under sin hilsningstale til LO-kongressen mot å la seg «forføre av forførere».

På spørsmål seinere om hvem han siktet til, trakk Stoltenberg fram Frp - og Høyre - som vil i regjeringen med dem.


- Underlig av Erna

- Jeg mener for eksempel Frp. De har lovet mer til alt, og de tror det er mulig å bruke veldig mye mer oljepenger uten at det går ut over norsk industri. Men det vil det gjøre. Hele poenget med handlingsregelen er en ansvarlig oljepengebruk. Det har Frp alltid vært i mot, og problemet nå er at Høyre vil sitte i regjering med dem. Det vil skape en usikkerhet som norsk industri ikke trenger, sier Stoltenberg.

Og nettopp fordi Høyre og Frp vil i regjering sammen fra september, synes Stoltenberg det var underlig at Erna Solberg kritiserte regjeringens oljepengebruk under sin landsmøtetale i dag.

- Hun burde ikke ikke brukt tida på å kritisere Arbeiderpartiets oljepengebruk, hun burde heller brukt tid på å avklare hva Høyre og Frp samme skal bruke av oljepenger hvis de skulle vinne valget. Det er nå helt uklart, de er ikke enige om det fundamentale, nemlig hvor mye penger vi skal bruke i samfunnet, sa Stoltenberg til pressen i etterkant av hilsningstalen han holdt for LO-kongressen i Oslo.

Deretter la han lattermildt til:

- Det er en ny og spennende opplevelse å bli anklaget for uansvarlighet av Høyre.

Jens' oljearv

Omtrent samtidig sto Høyreleder Erna Solberg på talerstolen på Høyres landsmøte på Gardermoen, og gjorde følgende klart:

- Arven etter Jens Stoltenberg er et mer oljeavhengig Norge.

Det protesterte Stoltenberg på:

- Oljepengebruken økte mer per år under Bondevikk II-regjeringen, enn det har gjort under oss.

- Jeg mener det skaper usikkerhet når de to partiene som skal sitte sammen i regjering, ikke klarer å avklare grunnmuren i den økonomiske politkken, nemlig oljepengebruk. Når Erna Solberg sier hun vil sitte i regjering med Frp, så er det en ganske stor selvmotsigelse når hun både mener vi bruker for mye oljepenger, og samtidig skal sitte i regjering med Frp. Derfor er det er forholdsvist meningsløst å høre Høyres leder advare mot Arbeiderpartiets oljepengebruk.

- Varsellampen blinker

Samtidig som forsvarte seg mot uansvarlig-anklager fra Høyre-lederen, uttrykte Stoltenberg uro over todelingen i norsk økonomi. Den varsellampen blinker, mener statsministeren

- Vi er sårbare når økonomien blir todelt. Det går veldig bra i noen bransjer: Olje, oppdrett, bygg og anlegg. Men så er deler av industrien sårbar, og får vi prisene og verdensmarkedet mot oss, kan vi oppleve økende ledighet.

- Det er umulig å si hvordan verdensøkonomien vil utvikle seg, men vi har sett før at tilbakeslag kan komme og ledigheten kan vokse raskt.

John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (617 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (593 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (439 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer