- Vår målsetting er å befeste posisjonen som verdens beste langrennsnasjon.
OVERTAR: Bjørn Dæhlie Technical Wear viste fram noe tøy under presentasjonen i dag. Foto: Hege Dancke Stølan / Dagbladet
OVERTAR: Bjørn Dæhlie Technical Wear viste fram noe tøy under presentasjonen i dag. Foto: Hege Dancke Stølan / Dagbladet
OVERTAR: Bjørn Dæhlie Technical Wear viste fram noe tøy under presentasjonen i dag. Foto: Hege Dancke Stølan / Dagbladet
Bjørn Dæhlie Technical Wear tar over som hovedleverandør av klær, det bekrefter Norges Skiforbund på en pressekonferanse i dag. Avtalens varighet er fire år med en opsjon på å forlenge avtalen.
- Det er emosjonelt å skrive under på denne avtalen med min bakgrunn, sier Dæhlie.
«Begge parter er meget godt fornøyde, og ønsker å utnytte samarbeidet både innenfor topp- og breddeidrett til det beste for langrennsporten», står det i pressemeldingen.
Befeste posisjonen
- Det er med stor glede vi kan meddele at merkevaren Bjørn Dæhlie blir ny samarbeidspartner for NSF, sier administrerende direktør i Active Brands, Øystein Bråta i en pressemelding.- Vår målsetting er å befeste posisjonen som verdens beste langrennsnasjon. Avtalen med merkevaren Bjørn Dæhlie vil bidra sterkt til dette og samtidig utvikle oss videre, sier langrennssjef i Norges Skiforbund, Åge Skinstad.
Skinstad forteller også at det ikke er en sponsoravtale, men en samarbeidsavtale.
Stiftet i 1996
Bjørn Dæhlie Technical Wear ble startet av skiløperen i 1996, og har i tillegg til tøy til vinteridretter en bred sportstøykolleksjon. Merket er kjent under logonavnet Bj.I 2011 solgte Bjørn Dæhlie klesmerket til Active Brands, som også eier tidligere kulekjører Kari Traas damekolleksjon. Bjørn Dæhlie er fortsatt aktiv med videreutvikling av merkevaren som deleier og styremedlem av Active Brands.
Det kom som en overraskelse at det ble Bjørn Dæhlie ettersom Helly Hansen lenge har vært favoritt til å ta over som ny sponsor etter Swix. Active Brands skal ha vært inne i prossesen om å finne en ny sponsor hele tiden, og kaller det for en «omfattende prosess».
Valgte skiskyting
Swix har på sin side isteden valgt å sponse det norske skiskytterlandslaget fra etter OL neste år, når Skiskytterforbundets avtale med Odlo går ut. Administrerende direktør i Swix, Ulf Bjerknes, uttalte dette i forbindelse med at Swix trekker seg ut.- Langrenn er en spennende idrett, men den når ikke så mye lenger enn Svinesund, saBjerknes, og peker på at skiskyting i større grad vil åpne opp for store markeder som det tyske og det russiske.
Styreleder i Active brands, Dag Teigland, mener at det er interessante muligheter for langrenn også utover norges grenser.
- Det uttalelsen får stå på Swix' egen regning. Men det er klart at langrenn er en sterk kategori i Norge, men også voksende i utlandet. Spesielt i Russland er det er stort langrennsmarked. Det er også interessante muligheter i alpeområdet, sier Dag Teigland til Dagbladet.
Spente løpere
Flere av løperne på landslaget har vært spent på hvem langrennsledelsen ville velge som ny utstyrsleverandør.Både Petter Northug og Therese Johaug sysler med egne kleskolleksjoner, og skal begge ha være interessert i et samarbeid med en ny leverandør for at deres egne merkevarer kan bli en del av landslagets kolleksjon.
Northug satser på kompresjonsundertøy, mens Therese Johaug allerede har lansert en hanskekolleksjon, men er også interessert i å lansere sokker og undertøy. Hun skal ha kommet med et selvstendig bud mot landslaget i håp om å kunne være offisiell leverandør av sokker og undertøy.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (607 innlegg) Les mer

Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking
Muslimske Franck Ribery raser. (535 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems
Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer






